Islandská zpěvačka Björk přednedávnem rozesmutnila řadu hudebních příznivců, když oznámila, že ze zdravotních důvodů nepřijede na letošní ročník Colours of Ostrava. Organizátory festivalu v tu chvíli postavila před nelehký úkol – museli začít usilovně hledat náhradu…

„Bylo to urputné a těžké hledání v době, kdy již kapely mají naplánována svoje turné. Oslovili jsme mnoho velkých jmen, která ale bohužel nemohla přijet. Jak Mogwai, tak i Infected Mushroom jsou ale zárukou skvělého a intenzivního koncertního zážitku," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Skotská kapela Mogwai podle jejích dalších slov patří k nejdůležitějším post-rockovým kapelám hudební historie, která nikdy neztratila víru v šílenou hlasitost a naživo dokáže posluchače doslova omráčit. „Slova nahrazují emotivně vygradovanou, mistrovsky vynalézavou a dynamickou kytarovou hrou, kdy vřavu těsně před osudovým výbuchem střídá lyricky uvolňující ztišení," popisuje prvního z „náhradníků" Zlata Holušová.

close Mogwai zoom_in
Infected Mushroom jsou označováni za izraelsko-americkou psychotranceovou senzaci. V České republice vystoupí poprvé. „Mají pověst kultovní skupiny, průkopníků a vůdčích osobností psychotrance. Inovativním způsobem na sebe vrství metal, progrock, dubstep, pop, kvílivé arabské melodie, temné syntezátorové riffy, kytary a řvavý vokál," charakterizuje Holušová zvuk druhé kapely, která se do programu festivalu vklínila místo Björk.

Obě formace vystoupí na pódium ve čtvrtek 12. července. Doplní tak v první den festivalu například Rufuse Wainwrighta či Kronos Quartet s projektem Uniko. Colours of Ostrava potrvají až do neděle 15. července v ostravském areálu Dolní oblasti Vítkovice. Mezi hlavní hvězdy patří Alanis Morissette, Bobby McFerrin, Zaz, Janelle Monáe, Animal Collective či The Flaming Lips.

„Colours kromě hvězd představí také řadu sice menších, ale přesto unikátních kapel z celého světa, které nabídnou neopakovatelné hudební zážitky různých žánrů. Chybět ale nemůže ani česká hudební scéna nebo divadelní představení. Festival tak nabídne během čtyř festivalových dní na deseti scénách přes sto padesát vystoupení," dodává Jiří Sedlák, jeden z organizátorů jedenáctého ročníků festivalu pod ostravským nebem.