V Divadle Petra Bezruče se promítala kultovní inscenace Pestré vrstvy Ivana Landsmanna vzpomínky hornického předáka Ivana na časy socialistické agitace, podnikových kádrováků a údernického lámání rekordů.

„Oceňovaná inscenace, kterou Bezruči hráli v autentickém prostředí Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice v drsném ostravském dialektu, ožila exkluzivně v rámci Noci divadel na filmovém plátně. Jednalo se o záznam České televize, který byl již vysílán, ale na plátně v prostředí divadla si odbyl svou premiéru," vysvětlila Michaela Kubicová z PR oddělení divadla.

Autobiografická próza Pestré vrstvy je první napsanou a vydanou knihou Ivana Landsmanna, bývalého horníka a emigranta. Rukopis byl dokončen v červnu 1986, ale kniha byla vydána až po třinácti letech, v roce 1999, v nakladatelství Torst. S převahou tehdy zvítězila v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku a během času se z ní stala „kultovka jako cyp".

V roce 2013 podle ní vznikla zmíněná úspěšná inscenace v Divadle Petra Bezruče. Pestré vrstvy přináší svéráznou, tragikomickou výpověď o nelehké cestě horníka, který z rázovitého prostředí ostravských dolů pozdního socialismu odchází do emigrace, kde místo vysněného ráje naráží na tvrdou skutečnost života v kapitalismu. Kniha dodneška působí výjimečně mírou své autenticity a také díky neotřelému využití ostravského dialektu.

Program v rámci Noci divadel byl připraven také v Divadle loutek a v Divadle Jiřího Myrona. Diváci tak měli skvělou příležitost prohlédnout si nejrůznější divadelní prostory, děti se zase zabavit v Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

„Loňský ročník Noci divadel přilákal na padesát tisíc diváků, kteří zavítali do některého ze sto třiceti zúčastněných divadel a divadelních souborů ze šestatřiceti měst po celé České republice. Noc divadel se etabluje jako projekt s celonárodním dopadem," uvedla pro Deník koordinátorka projektu Adéla Vondráková z Institutu umění Divadelního ústavu. Do letošní Noci divadel se zapojilo víc než sto divadel a divadelních souborů z téměř třiceti pěti českých, moravských a slezských měst.