Populární ostravský herec Norbert Lichý z Divadla Petra Bezruče si zahraje na domácím jevišti postavu Václava Krhounka v divadelní adaptaci knihy Jaroslava Žáka Študáci a kantoři. Kniha byla také před mnoha lety úspěšně zfilmována režisérem Martinem Fričem pod názvem Škola základ života.

Nyní míří kultovní komedie Škola základ života na jeviště ostravského Divadla Petra Bezruče. Inscenace v režii současné umělecké šéfky souboru Janky Ryšánek Schmiedtové má premiéru už zítra večer.

Divadelní adaptace Hany Burešové vychází ze Žákovy divadelní hry, z jeho knihy Študáci a kantoři, ze známých filmů Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše i z vlastních školních zážitků. Škola základ života bude v podání Bezručů činoherní muzikál, ve kterém se objeví celý soubor, včetně inspicienta, šéfa jevištní techniky a nápovědy.

Osobitý humor

Herci a herečky navléknou podkolenky, uvážou si kravaty a naškrobí límečky, aby se spolu s diváky plni odhodlání vzdělávati se vrátili do školních lavic. Osobitý humor spočívá především ve specifickém jazyku, který nevynechává dobový slang mládeže.

„Nejenže miluji tematiku ze školních lavic, což určitě nejsem sama, ale dost mě baví ten jednoduchý příběh o dospívajících lidech, ve kterém přátelství, vítězství dobra nad zlem a humor hrají tu nejdůležitější roli," uvedla režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová.

Příběh študáků a kantorů gymnázia je podtržený voicebandy a hravými písničkami. Celkem čtrnáct dobových šlágrů živě hraje a zpívá kapela sextánů pod vedením nadaného a „odbojného" studenta Jindřicha Benetky v podání Lukáše Melníka. Hudební aranžmá vytvořil Norbert Lichý s Michalem Sedláčkem. Oba se objeví také na jevišti, Michal Sedláček v roli záškoláka Ády Čuřila, Norbert Lichý pak jako legendární šprt Václav Krhounek.

Jasná volba Krhounka

„Norbert byl pro mě zcela jasná volba. Kdo jiný by tak dobře zahrál továrnického synka, který nemá rád tělocvik, snaží se šplhat u učitelů a zamiluje se do nejsprávnější holky ze třídy, takže prostě, chudák malá, nemá šanci…," dodala k obsazení role Krhounka režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.

V dalších rolích se na jevišti objeví Ondřej Brett, Vojtěch Říha, Jakub Burýšek, Sarah Haváčová, Pavla Gajdošíková, Dušan Urban, Milan Cimerák, Marcela Čapková, Michal Weber, Filip Kapusta.