Od 3. září až do poloviny prosince budou Příběhům slavných patřit úterní večery od 21.45 hodin na televizní obrazovce.

„Tento oblíbený cyklus portrétních dokumentů vzniká už od roku 2005 a pamětníci mi potvrdí, že stejně vyhledávané byly i ty předchozí vysílané pod názvy Nevyjasněná úmrtí a Předčasná úmrtí," říká kreativní producentka Lenka Poláková.

„Letos jsme se zaměřili výhradně na herce, filmové i divadelní. Někteří patří mezi idoly vzývané hned několika generacemi, někteří se pamětnického obdivu nestačili dožít. Každý z nás má ta svá jména, ke kterým vztahuje sentimentální vzpomínky. I mezi těmi našimi si diváci určitě vyberou," dodává Lenka Poláková.

„V úterý 3. září začínáme dokumentem nazvaným Ta, která odmítla Hollywood. V režii Jána Nováka a z pohledu Stanislava Motla, Pavla Taussiga a jiných se ohlédneme za leskem a bídou ztepilé i kontroverzní filmové hvězdy Lídy Baarové. Máte pocit, že o jejím životním příběhu bylo už řečeno, napsáno i natočeno dost? My vás na základě unikátních ukázek přesvědčíme, že se ještě máte co dovědět," tvrdí Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize.

I dnešní malé děti znají Pyšnou princeznu a některé také usínají při poslechu písničky Rozvíjej se, poupátko. Nejoblíbenější česká filmová pohádka a nejoblíbenější pohádkový král Miroslav. Nejen touto rolí si jej připomenou diváci v dalším z Příběhů nazvaném Milovník života. Vzpomínka na Vladimíra Ráže, kterou Česká televize uvede 10. září, natočil režisér Petr Lokaj.

Frakman

Vždycky vypadal jako ten, pro kterého byl frak vynalezen. I v pozdním věku, když se objevil v několika menších filmových rolích, to byl formát, a stačil jen výraz tváře nebo držení těla, aby si ho každý pamatoval. I proto dokument o Raoulu Shránilovi nazvala režisérka Světlana Lazarová Frakman. Ve vysílání se objeví 17. září.

Poslední zářijové úterý 24. září je rezervováno pro Františka Smolíka. Dokument o něm nazvaný Tichý komediant natočila Radka Lokajová. I nabídka pro další týdny stojí za to v premiérových dílech Příběhů slavných si diváci připomenou Hanu Vítovou, Marii Glázrovou, Věru Ferbasovou, Jiřího Valu, Vlastimila Brodského, Hugo Haase a Tomáše Holého. Vedle už uvedených režisérů je natočili Pavel Křemen, Kamila Vondrová, Miloš Zábranský, Petr Kotek a Ondřej Kepka.