„Silný a uvěřitelný příběh o svědomí, který by se mohl stát každému z nás. Vyprávění je plné nečekaných zvratů, kdy nelze dopředu odhadnout, jak se vyhrocené situace, chování postav a napínavé dějové zápletky budou vyvíjet. Vybízí diváka k polemice, jak by se zachoval na místě našich hrdinů a jaké by volil řešení," říká Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize.

Ostravské reálie

Televizní film režiséra Dana Svátka nazvaný Occamova břitva byl natočen v ostravských reáliích i na atraktivních místech pod Beskydami. „Hlavní postavy manželů Vavrouškových nabídly Zuzaně Stivínové i Ondřeji Sokolovi příležitost představit se divákům jinak, než jak si je v poslední době vybavují," dodává Jolanda Pilařová. Jedna z vedlejších rolí bratra hlavního hrdiny přivedla před televizní kameru nositele Českého lva Hynka Čermáka. Dospělého syna, který svým rodičům klade věcné a nepříjemné otázky, si zahrál Vladimír Polívka. Kontroverzní podnikatel v podání Ivana Fraňka připomene českým divákům tohoto herce, který natáčí hlavně v zahraničních produkcích. Kriminalisté Norbert Lichý a Martin Stránský představují dva typy lidí svého řemesla, kteří si pojmy zákon a spravedlnost vysvětlují každý po svém.

Scénář televizního filmu Occamova břitva napsal Miroslav Sovják, Kameramanem byl Jakub Šimůnek. Tento nový příspěvek do televizní dramatiky uvidí diváci na obrazovce v neděli 13. ledna na ČT1 ve 20 hodin hodin.

Některé novinky v programu České televize v roce 2013

Česká televize si letos připomene šedesát let od zahájení televizního vysílání u nás. A jaké novinky mohou v tomto roce čekat diváci na obrazovce?

Patří k nim cyklus televizních filmů Nevinné lži. Život sobě i jiným jimi zkomplikují protagonisté osmi příběhů. Nevinné lži pomohou počít děti bez otců, utajit, že jistý manažer přišel o práci, sblížit dlouhá léta znepřátelené sestry nebo získat přízeň krásné neznámé.

Tajemství rodu přináší cyklus dokumentů, v nichž české osobnosti pátrají po svých kořenech, mnohdy až v hluboké minulosti.

Tvůrci nového publicistického magazínu Rub a líc budou z více stran nahlížet například na plastickou chirurgii, tajné služby, mateřství po čtyřicítce nebo na sametové miliardáře… Policajti z centra to jsou Filip Blažek, Roman Zach, Richard Stanke a David Matásek ve stejnojmenném čtrnáctidílném televizním seriálu, v němž ukážou, jak jsou schopni chytat vrahy a nebezpečné zločince.

Definice lásky

Detektivní zápletky se nevyhnou ani nedělním večerům, které jsou tradičně vyhrazeny původním televizním filmům. V kriminální baladě Ženy, které nenávidí muže bude policista Jiří Langmajer vyšetřovat sériové vraždy. Na „nového" kriminalistu Vašátka, v civilu Viktora Preisse, zase čeká Případ pro rybáře. Svou porci dostanou i romantikychtiví diváci (divačky) v Definici lásky podle Michala Viewegha anebo v komediálním příběhu Láska je láska. A nakonec jeden z nedělních večerů bude vyhrazen snímku o anorexii Lehká jako dech, za nějž režisér Vít Olmer získal cenu na Festivalu Oty Hofmana.

Rumcajs i Humberto

Prvního května to bude přesně šedesát let, kdy své pravidelné vysílání spustila Československá televize. Přes čertovu bedýnku zprostředkovala lidem svět v audiovizuální podobě přímo do jejich domácností. Pro rok 2013 proto ČT vybrala ze svého zlatého fondu to nejlepší, co od doby zahájení televizního vysílání vzniklo v oblasti seriálové a původní dramatické tvorby, filmových adaptací divadelních her či večerníčků. Diváci se znovu setkají s Rumcajsem nebo vodníkem Česílkem, zajdou do Cirkusu Humberto, k Černým baronům nebo do Nemocnice na kraji města.

*zdroj: Česká televize