Tíhnul jste k záhadám už od dětství? Co vás k nim přivedlo?

Jak známo, na počátku bylo slovo. A v mém případě to platí doslova.
Už od mala jsem hltal knížky. Tři, čtyři týdně. Žádnou povinnou četbu. Verneovky, mayovky, rytířské romány, dobrodružné příběhy z exotických krajin, kde se to jen hemžilo piráty a hledači pokladů. Chtěl jsem to prožít na vlastní kůži. Začal jsem cestovat a zjistil, že mě vůbec nezajímá, jak vysoká je v dané zemí produkce guana, ale spíš všechno, co nese punc jakéhosi tajemství. A už mi to zůstalo.

Arnošt VašíčekNarodil se v roce 1953 ve znamení Panny. Absolvoval Filmovou a televizní žurnalistiku na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Pracoval jako redaktor. Manželka jedna, děti dvě. Žije v Ostravě.

Kdy jste rozluštil svou první záhadu, vzpomenete si, která to byla?
Ve Francii, na stěnách jeskyně Gargas se dochovalo 249 otisků rukou. Víc než polovině z nich schází jeden, dva a někdy i všechny prsty. Vědci si nedovedli vysvětlit, co se tam asi dělo před 30 000 léty, kdy jeskyni navštěvovali pravěcí lidé. Proč tolik jedinců mělo zmrzačené ruce? Na Západním Iriánu je pobýval u kmene Dani, který v té době stále ještě žil na úrovni doby kamenné. Když zemřel bojovník, některá z jeho příbuzných musela obětovat dva prsty za jeho znovuzrození. Spojil jsem si to s Gargasem a v roce 1996 v jednom z dílů televizního cyklu Planeta záhad vyslovil hypotézu, že podobné rituály se odehrávaly už v pravěku. Vědci to považovali za přitažené za vlasy, ale o šest let později, objevy na prehistorickém nalezišti v jeskyni Oblazowa nedaleko Bialsko-Biale moje rozluštění potvrdily.

Která záhada vás nejvíce zaměstnala a čím?
Pravděpodobně nejzáhadnější kniha světa tzv. Voynichův rukopis. Před pár léty jsem o něm napsal knížku Nedobytná šifra a loni natočil středometrážní dokument Tajemství Voynichova rukopisu, do kterého jsem zařadil i nejnovější poznatky. Ale ani to nestačilo. Stále se objevují nové údaje, tak se možná k tomuto tématu ještě někdy vrátím.

Prozraďte, co by si vaši příznivci neměli nechat ujít?
V Edici České televize právě vyšel Labyrint záhad. Jak naznačuje podtitul Největší tajemství Čech, Moravy a Slezska, čtenář v této knížce najde spoustu domácích záhad od historických otazníků přes důkazy o návštěvách mimozemských bytostí až po věci mezi nebem a zemí.
V jedné z kapitol se věnuji pátrání po hrobce a pokladu hunského krále Attily. Jeho ostatky byly marně hledány na více než 4000 místech a nyní se ukazuje, že jsou s jistou pravděpodobností uloženy u nás, na severu Moravy. Stejně překvapivé objevy slibuje unikátní oblast v podhůří Jeseníků, kde se dochovala spousta pověstí o kontaktech s bytostmi z hvězd a je tam také pravděpodobně ukryto mimozemské plavidlo. Mezi spoustou fotografií, které jsou v knize zařazeny asi nejvíce zaujmou unikátní snímky duchů a přízraků. Zároveň vyšlo i stejnojmenné dvoj DVD.

close Arnošt Vašíček info Zdroj: Archiv Arnošta Vašíčka zoom_in Na čem v současné době pracujete?
Člověk má věřit a nebýt pověrčivý, ale přesto…Abych nic nezakřiknul nechci být moc konkrétní. Rád bych natočil nový cyklus dokumentárních filmů a napsal jeden hraný televizní seriál.

Připravil jste ojedinělý projekt na podporu cestovního ruchu v kraji. Přibližte ho čtenářům…
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň přišel s nápadem natočit cyklus dokumentů o největších záhadách našeho regionu. Doposud vzniklo pět krátkých filmů. Pátráme v nich třeba po podzemním městě na Radhošti, ztracené zlaté soše boha Radegasta, receptu na elixír života a snažíme se najít odpovědi i na další vzrušující otázky z naší minulosti. Cyklus Moravskoslezská mysteria je připraven pro televizní vysílání a právě vyšel také na dvd.

Obstály naše záhady v porovnání s těmi ve světě?
Určitě. Ukázalo se, že mnohdy přímo za našimi humny se dochovaly stopy fascinujících tajemství. Některé z natočených lokalit a nálezů jsou skutečnou senzaci a přesto se prozatím se o nich téměř neví.
V Tyře se nachází sluneční kalendář, starý asi 4 000 let. Kdo ho postavil, když Těšínsko bylo podle dosavadních poznatků osídleno mnohem později? Historik David Majer vystavuje v muzeu Jantarové stezky na Slezskoostravském hradě kopii mapy z poloviny 2.století na níž je už zaneseno sídlo na území dnešní Ostravy. Je tedy historie našeho krajského města mnohem starší? Na stěnách kaple Sv. kříže v Opavě se dochovaly fresky s děsivým proroctvím o konci světa. Současné události dokazují,že se některá z těchto 15 znamení se začínají naplňovat.

close Arnošt Vašíček info Zdroj: Archiv Arnošta Vašíčka zoom_in Kam se v nejbližší době chystáte?
Na přednášky a besedy po celé republice. Představím Moravskoslezská mysteria i knížku Labyrint záhad, která je také z velké části věnována tajemstvím našeho kraje.

Čím jste chtěl být jako dítě?
Hercem. Naštěstí pro diváky, to nevyšlo.

Každý potřebuje občas „vypnout". Jak si nejlépe odpočinete?
Ve vodě a na vodě.

Stalo se vám, že jste v životě něco prošvihl, co už se nedalo vrátit zpátky?
Určitě. Ale tak velký průšvih to snad nebyl, že už si nevzpomínám, co to bylo.

Byl jste někdy u kartářky? Věříte astrologům?
Byl jsem u nejslavnějších jasnovidce a astrologa Indie Nella Baby. Věštit jsem si ale nenechal.

Co a koho byste si vzal na pustý ostrov?
Všechny, co mám rád. Takže by to bylo docela zalidněné místo.

Je nějaké heslo, rčení, moudro, kterým se celý život řídíte?
Klepejte a bude vám otevřeno.

K TÉMATU

Oblíbené…… barva: modrá
… knížka: těch je
… místo, město: Ostrava
… hudba, skladba: blues, country
… jídlo:až na výjimky jím vše a s chutí
… zvíře:pes
… květina:slunečnice
… pohádková postava:Rumburak, už kvůli tomu jménu
… značka auta Mitsubishi
… webová stránka: Mysteryfilm.cz

A – AFRIKA, AMERIKA, ASIE, AUSTRÁLIE. Kde byste dokázal žít? V Tichomoří.
R – RADOST. Co vám v poslední době udělalo radost? Slunné září s plaváním venku na Čapkárně.
N – NOUZE. O co si myslíte, že máte nouzi? O čas.
O – OBLAKA. Co se vám vybaví, když se díváte na oblohu s oblaky? Nic.Jen tak čumím a je mi blaze.
Š – ŠANCE. Komu nebo čemu byste dal šanci? Životu, ale bojím se, že na této planetě to už má spočteno.
T –TALENT. Na co nemáte talent? To je pěkně dlouhý seznam.
V – VÍNO, NEBO PIVO? Co raději? Víno
A – AMULET. Nosíte u sebe nějaký? Jen na cestách.
Š – ŠACHY. Umíte hrát tuto deskovou hru? Bídně
Í – INTUICE. Řídíte se intuicí? V jednom kuse.
Č – ČAS. Kdybyste uměl zastavit čas, na co byste jej využil? Asi bych ho promarnil.
E – EMAPATIE. Jste empatický? Se střídavým úspěchem
K – KRÁSA. Co se vám vybaví, když se řekne krása? Záleží na tom, o čem je zrovna řeč..

Moravskoslezská mysteria - projekt na podporu cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji. Co o něm říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň?"Rok co rok hledáme nové cesty jak podpořit cestovní ruch. Jde nám o to, aby ti, kteří náš kraj už navštívili, se k nám rádi vraceli, a samozřejmě, aby přibyli i noví turisté. Snažíme se nabízet odpočinek, zážitky i poznání. Spolehlivým lákadlem jsou bezesporu záhady. Ve světě turisté putují třeba po stopách hrdinů z bestsellerů Dana Browna. U nás vždy když Česká televize reprizuje seriál Strážce duší stoupne návštěvnost na hradech, kde se jednotlivé díly točily. Zvlášť rodiny s dětmi rády plánují výlety s kapkou tajemna a dobrodružství a navíc je to zajímavé téma i pro zahraniční návštěvníky. Proto jsme se rozhodli vytvořit cyklus dokumentárních filmů o největších záhadách kraje."