V sobotu od 16 hodin se v přízemí Fora Nová Karolina uskuteční předvánoční vyhrávání s Žesťovým kvintetem JFO a o den později a o hodinu dříve (od 15 hodin) tamtéž pak Adventní zpívání s pěveckým sborem.

Turné v Asii 

„Vánoce ještě ani neskončí a členové Janáčkovy filharmonie opustí pohodovou atmosféru Vánoc a vydají se na dlouhou cestu. Už na Štěpána totiž odlétají z vídeňského letiště na turné do Číny, kde je ve dnech 29. prosince 2014 až 3. ledna 2015 čeká šest koncertů. Postupně navštíví města Handan, Peking, Wehai, Qingdao, Hefei a Šanghaj, kde se představí s ověřeným českým vývozním artiklem Janáčkovými Lašskými tanci a Dvořákovou Novosvětskou. Program doplní Mendelssohnova předehra k Shakespearově hře Sen noci svatojánské. Společně s orchestrem odlétá i dirigent Stanislav Vavřínek, který se brzy po návratu s orchestrem opět setká při zkouškách na novoroční koncert, jenž se koná 15. ledna," říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Jaký byl roku 2014 pro Janáčkovou filharmonii?

*Do roku 2014 vstoupila JFO pod taktovkou Heiko Mathiase Förstera, který dirigoval Novoroční koncert. A zde také začaly vzájemné námluvy. Jejich výsledkem bylo květnové podepsání smlouvy. A od září je H. M. Förster novým šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie.

*Mezi významné sólisty, kteří zavítali do Ostravy, aby přispěli k lesku jubilejní 60. sezony JFO, bezesporu patřila izraelská klarinetistka Shirley Brill. Na únorovém koncertě společně s ostravským orchestrem brilantně provedla Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll Carla Marii von Webera.

* Zajímavý projekt připravily koncem června Janáčkova filharmonie, Filharmonie Brno a Základní umělecké školy Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Nesl název Janáčkova filharmonie dětem a vybraní žáci a studenti zmíněných základních uměleckých škol společně s profesionály nazkoušeli a provedli Dvořákovu Novosvětskou.

* V květnu se uskutečnil mimořádný koncert Janáčkovy filharmonie v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic, který provázelo ukázkové zboření stylových škatulek, hudebních klišé a tradičního pojetí hudby a orchestru. Ústřední osobností koncertu byla zpěvačka a houslistka Iva Bittová.

* Smartphonie na festivalu v Litomyšli, kde JFO uvedla originální projekt s podtitulem Klasika je cool. Během tohoto koncertu, který sklidil obrovský úspěch, si mohli posluchači prostřednictvím mobilů volit další pokračování. Smartphonie bychom se měli dočkat i v Ostravě.

* S Annou Netrebko v červenci v pařížském Théâtre des Champs Elysées. Janáčkova filharmonie doprovázela „královnu mezi operními divami počátku 21. století", jak Annu Netrebko, která má prostě všechno hlas ohromující čistoty, přesnosti a rozsahu, představivost, postřeh a vtip a to vše v kombinaci s uhrančivým charismatem, nazval Associated Press.

* V říjnu se JFO představila s hvězdami Olgou Kern a Michailem Jurowským a hrála znamenitě. Olga Kern slavila provedením Čajkovského koncertu triumf a ostravské publikum si od ní potleskem vyžádalo přídavek.