Iva Janžurová není totiž jen skvělá herečka, ale má tvůrčí vztah k písmenům a psaní. Vždyť například pro pražské Divadlo Kalich napsala scénář podle námětu Jany Paulové k představení Veletoč. „Psaní se musí vysedět. A to mi jde trochu na nervy,“ vyznala se před časem tato skvělá umělkyně v rozhlasovém rozhovoru s Lucií Výbornou. 

„Na ostravský knižní festival se moc těším, jsem ráda, že jsem mohla být u zrodu této skvělé akce. Na podzim 2010 mě oslovilo tehdejší vedení Ostravských výstav s nabídkou pořádat knižní veletrh v Ostravě. Po chvíli váhání jsem souhlasila a první Letní knižní veletrh Ostrava se konal v červnu 2011. Po letech se z veletrhu stal festival, takže nemohu v Ostravě chybět, i když už sem přijedu jenom jako nakladatelka a autorka," vyznala se Deníku Markéta Hejkalová, spisovatelka, překladatelka a bývalá diplomatka, čelná představitelka českého Pen Clubu. 

Podívejte se na galerii jak to na festivalu žilo vloni 

Fotogalerie: Knižní festival v Ostravě

"U stánku nakladatelství Hejkal budu prodávat naše knihy, mimo jiné překlady finských autorů Miky Waltariho a Arta Paasilinny, a také svoje knížky, všechny s výraznými veletržními slevami. A na své narozeniny, které mám jednou za čtyři roky, tedy 29. února v 11 hodin, budu na nakladatelské scéně číst ze své knížky Měj mě rád/a. Čtení uvede Arnošt Vašíček, jeden z našich největších odborníků na odhalování tajemství a záhad,“ dodala. 

„Věřím, že letošní knižní festival bude pro mě stejně radostný jako předcházející knižní veletrhy na Černé louce. Těším se na setkání se čtenáři, s nimiž mohu diskutovat nejenom o svých knihách, ale obecně o životě, moc se od nich dovídám, což mi velmi pomáhá v mé literární činnosti. Nejsem typ člověka, který jenom přijde na přednášku a pak hned zmizí. Naopak na knižním festivalu budu mít po celé dva dny svůj stánek a těším se na návštěvníky,“ uvedl Arnošt Vašíček. 

Mezi hosty festivalu bude také Tomáš Etzler, rodák z Ostravy, který se zařadil mezi významné světové novináře, když v letech 2007 až 2014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. A předtím ve společnosti CNN jako editor, kdy působil v roli válečného zpravodaje na Haiti, v Iráku a v Afghánistánu. A jako první Čech získal v roce 2008 cenu Emmy.

Ten představí svoji knihu Kdo ví, kde budu zítra, v níž velmi upřímně a otevřeně vypráví nejenom o svém dosavadním novinářském životě, v níž ho „zpovídal“ Jindřich Šídlo. „Jsem potěšen, že zase mohu navštívit své rodiště, místa, kde jsem vyrůstal, která pro mě dodnes hodně znamenají,“ řekl Deníku Tomáš Etzler.

Zaměření knižního festivalu se poněkud liší od předcházejících knižních veletrhů a to vyvolalo také zajímavé reakce některých ostravských literátů. 

„Kdyby nebyl ostravský knižní veletrh z nějakého, pro mě zcela záhadného, důvodu přejmenován na Knižní festival Ostrava, šel bych na něj na Černou louku letos už podesáté, ale takhle půjdu teprve podruhé a to je škoda, protože jinak bych mohl bilancovat. Nu což, nevadí, těšil jsem se na veletrh a těším se i na festival. Ten letošní je pro mě výjimečný tím, že zde poprvé nebudu pracovně, čili za pisálka, koupím si vstupenku pro seniory a budu se jen a jen kochat, v klidu si vychutnám všechny ty nuance psaného slova. Ale i mluveného, kromě stánků s knihami hodlám totiž „profárat“ i Zónu Českého rozhlasu, kde mě hlavně láká páteční beseda s redaktorkou a moderátorkou Dagmar Misařovou. V sobotu pak neopomenu navštívit festivalovou Nakladatelskou scénu, kde se má od 17 hodin uskutečnit křest knihy Od Flaminga k Plameňákům, která skrze osudy známé kapely Marie Rottrové dokumentuje dění na ostravské hudební scéně sedmdesátých a osmdesátých let. Sepsal ji Jan Horák a já mu k ní, coby jeden z pamětníků, přispěl vzpomínkou a archivními fotografiemi z oné nelehké, leč plodné muzikantské doby,“ sdělil nám prozaik a publicista Miroslav Sehnal, člen Obce spisovatelů České republiky. 

K TÉMATU

Podrobný program Knižního festivalu Ostrava 2020 najdete ZDE.