Jako malou ochutnávku tipů na víkend, které vycházejí pravidelně v pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, přinášíme už dnes pozvánky na dvě velmi zajímavé výstavy v Ostravě.

Dech beroucí, emotivní… Takové jsou fotografie, které si nyní lidé mohou prohlížet na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Začala tam totiž výstava s názvem Afghánistán Hrdost a odvaha.

„Soubor 46 velkoplošných fotografií představuje každodenní práci českých vojáků v terénu očima jednoho z nich, praporčíka Daniela Hlaváče. Zároveň přináší i výtvarný pohled jednoho z předních českých fotografů, Herberta Slavíka, který se zaměřil na atmosféru a krajinu míst, kde naši vojáci pomáhají,“ přiblížila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Výstava potrvá do 26. října.

JEDENÁCTISTĚNNÝ K-DRON VYTVÁŘÍ DIVY

V Kabinetu architektury Galerie výtvarného umění v Ostravě je v těchto dnech přístupná veřejnosti výstava polského architekta Janusze Kapusty a jeho objevu jedenáctistěnu zvaného K-dron. Existence jedenáctistěnu byla poprvé zaznamenána a popsána Januszem Kapustou v roce 1985. Název je tvořen slovem dron, což v řečtině označuje stěnu, a jedenáctým písmenem řecké abecedy K, které určuje počet stěn nově definovaného tělesa. A co lze v praxi s tímto tělesem vytvářet, jak jej různě modifikovat, o tom především je současná ostravská prezentace známého polského autora, který žije od roku 1981 v New Yorku, která je velmi pozoruhodná.

Výstava potrvá do 27. listopadu.