Nestává se často, abychom v jedné výstavní síni v moravskoslezské metropoli mohli spatřit pohromadě díla takových velikánů výtvarného umění, jakými bezesporu byli Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí či Marc Chagall. Právě taková výstava tam v současnosti probíhá až do 25. června.

„V posledních týdnech zažívámé takovou zvláštní situaci, kdy o díla světových velikánů projevili zájem zejména zahraniční hosté," uvedl Petr Pavliňák z Výtvarného centra Chagall.

„Asi před deseti dny k nám zavítala jedna vysokoškolská paní profesorka z Nothinghamu, která byla v Ostravě na služební cestě. I když tvrdila, že je spíše technicky zaměřena, prozradila nám tolik zajímavostí ze soukromého života umělců, jejichž díla vystavujeme, že by se možná divili i naši renomovaní kunsthistorikové, a určitě by některými příhodami nepohrdl ani bulvární tisk," dodal s úsměvem Petr Pavliňák.

„Samozřejmě, že jsme rádi, že si u nás dva Norové, kteří přijeli povzbudit svoje národní mužstvo na mistrovství světa v ledním hokeji, koupili jeden malý obrázek Marka Chagalla. Jsou prý jeho velkými obdivovateli a jezdí na jeho výstavy po celé Evropě," uvedl Pavliňák. A co případná falza? Nemají strach ani cizinci, že v České republice naletí?

„V případě grafických listů je toto nebezpečí daleko menší, než kdybychom vystavovali malby či kresby těchto známých autorů. Ve světě už je praxe taková, že plagiátoři raději vyrobí jeden obraz, který má nesporně mnohem větší cenu než okopírovaná grafická díla," dodal Petr Pavliňák

Dát dohromady díla takových titánů světového umění není určitě jednoduché. Jak se připravuje taková výstava „Je to určitě pracné. Taková kolekce se musí připravit v dostatečném předstihu. V našem případě se jedná o grafická díla, která pocházejí většinou ze zahraničních soukromých sbírek, takže i při přepravě musejí být zachována přísná bezpečnostní pravidla stejně jako v době konání výstavy. Nejsme v tom výjimka, takže zajistit chod galerie proti případným zlodějům je velmi náročné a také nákladné. Samozřejmě detaily bych nerad prozrazoval," vysvětlilPetr Pavliňák. Výstava, která budí pozornost zejména cizinců, určitě stojí za zhlédnutí.