Mozartova opera La clemenza di Tito (Dobrotivost Titova) zazní už příští týden ve čtvrtek poprvé v Ostravě. Ústřední postavou příběhu je římský císař Titus, jehož se snaží zavraždit dcera bývalého císaře Vitelie, kterou Titus odmítl. Hudebního nastudování v moravskoslezské metropoli se ujal Jakub Klecker a režijní koncepce je dílem tandemu SKUTR čili Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského.

„Vzhledem k tomu, že se Mozartovy opery Figarova svatba, Don Giovanni a Kouzelná flétna společně s Così fan tutte objevily na prknech Národního divadla moravskoslezského (NDM) v letech 2003 až 2009, tři z nich pak v přebásnění Jaromíra Nohavici, rozhodli jsme se uvést jeho předposlední operu La clemenza di Tito, kterou se Mozart navrátil ke stylu svých počátků," uvedla dramaturgyně opery Eva Mikulášková.

„Dáváme okusit dílo, do kterého jsme vnesli několik desítek škrtů v recitativech secco, recitativech, které nenapsal Mozart. Usazujeme orchestr na zvýšenou hladinu orchestřiště. Ochutnáváme příběh, který má oslavovat moc, malou výseč zdánlivé skutečnosti hořkosladce vonící intrikami, různou mírou náklonnosti a dobrotivosti," dodala Eva Mikulášková.

„Opera by měla vyznít krásným poučením o velkorysosti a odpuštění. Zavrhli jsme ale černobílé vidění postav a situací. V uvažování nad vlastním dějem se snažíme nahlédnout do vnitřního světa muže, který se právě teď dostal na trůn. Ocitá se mezi lidmi, kteří se v paláci pohybují daleko přirozeněji než on. Jeho přátelé se k němu najednou staví jako k císaři. Vitelie plánuje atentát. Jeho palác hoří, všichni se najednou začnou jevit jako ženy, které krouží kolem jeho trůnu, a on si z nich má vybrat svou manželku. Vidíme Tita v naddimenzované realitě, v unisexových kostýmech, jejichž funkčnost se posouvá spolu s dějem, v prosklené scéně, kde se každý může doslechnout něco, co by neměli vědět ostatní," vyjádřila se k nastudování režijní dvojice SKUTR.

Pod taktovkou hudebního ředitele Jakuba Kleckera a nového dirigenta opery NDM Roberta Kružíka vystoupí v hlavních rolích elitní sólisté Mikołaj Adamczak / Jorge Garza (Titus) a Kateřina Kněžíková / Jana Šrejma Kačírková (Vitelie).

Premiéry opery La clemenza di Tito se konají 6. a 8. října v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Opera je nastudována v italském originále s českými titulky.