„Když jsme 9. září v roce 1990 začínali, někteří nevěřícně kroutili hlavami a pochybovali o tom, že by na pomyslných hranicích hranicích Moravské Ostravy a Přívozu mohlo vyrůst nějaké výtvarné centrum,“ vzpomíná na začátky „Chagallu“ jeho současný ředitel, ale také v jedné osobě kurátor, fotograf, manažer a výtvarník Petr Pavliňák.

„Nejednou nám vyčítali především mladší alternativní autoři, že jdeme po vyšlapaných komerčních cestičkách a bojíme se experimentu. Samozřejmě že v soukromém podnikání se sází spíše na jistoty. Ale naše galerie se věnovala i těmto tvůrcům netradičních výtvarných postupů, jak tomu bylo třeba v případě pořádání akce Graffiti Art Ostrava. Mládí bylo zastoupeno také na třech ročnících Bienále české grafiky a mezinárodních výstavních projektech Výtvarné dotyky Visegrádské čtyřky a Grafické dotyky Visegrádské čtyřky, které byly reprízovány ve všech spolupořádajících zemích," uvedl Petr Pavliňák.

Přicházely osobnosti

„Vedle výstav se zde konaly koncerty, literární křty nových prozaických a básnických děl. Našly si k nám cestu osobnosti, mezi kterými nechyběly ani Jarek Nohavica, Věra Špinarová, Jiřina Bohdalová, Lubor Tokoš, Janek Rokyta, Pepa Streichl, Eva Vejmělková, Eva Dřízgová-Jirušová, Petr Šiška, Zdeněk Dejmek a mnozí další,“ dodává Petr Pavliňák.

Ale podle jeho slov nebylo vždy jenom „posvícení“. „Minimálně dvakrát ročně jsem uvažoval o tom, že skončím s podnikáním v oblasti umění a začnu se věnovat úplně něčemu jinému. To byly krizové okamžiky, které se ne vždy lehce překonávají a občas se vracejí,“ přiznává Petr Pavliňák.

Česká i valašská krajina

Navzdory „občasným krizovým okamžikům“ si – v současnosti - galerie, která patří k nejstarším soukromým v moravskoslezské metropoli, stále udržuje pozoruhodnou výstavní dramaturgii během celého roku. Což dokazuje i současná výstava nazvaná Česká krajina.

close Karel Hofman, Za stodolou. info Zdroj: Archiv - Výtvarné centrum Chagall zoom_in
FOTO: KAREL HOFMAN: Za stodolou, olej. Ze současné výstavy Česká a valašská krajina ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

„Po nucené pauze - způsobené coronavirovou pandemií -, kdy jsme měli naši galerii uzavřenou, jsme nyní prodloužili výstavu Česká krajina do 6. září, na nichž mohou návštěvníci spatřit obrazy Julia Mařáka, Otakara Nejedlého, Miloslava Holého, Josefa Ullmanna, Vincence Beneše a mnoha dalších autorů. Navíc jsme ještě instalovali druhou část výstavy pod názvem Valašska krajina, do níž jsme soustředili díla Karla Hofmana, Aloise Schneiderky, Františka Podešvy, Jožky Barucha, ale i dalších tvůrců. Věříme, že zájemci o kvalitní výtvarnou tvorbu k nám během prázdnin zavítají,“ uzavřel naše setkání Petr Pavliňák z Výtvarného centra Chagall v Ostravě.