Úpadek všeobecného zdraví, ale také úpadek veřejně konaných akcí, sportu a kultury. Obecný propad ekonomiky v mnoha institucích, včetně kulturních – klubů, koncertních hal a divadel.

O tom všem je také nová pandemie koronaviru, která zasahuje do našich životů napříč kontinenty i našeho zařazení. Na koncert ani do divadla si v blízké době jen tak nezajdeme.

Divadla hledají alternativu

Co se týká divadel, ty doufají kromě toho, že jejich ekonomický úpadek nebude příliš vážný, také v to, že neonemocní některý z herců. Některé z divadel však vymyslely i koncepci, která zaujme, potěší a uspokojí jejich diváky i v době krize.

Divadlo Mír v Ostravě vsadilo na výhody dnešní digitální doby a rozhodlo se pro netypickou věc. „To, že budeme vysílat videa uměleckého sdružení Tři tygři online napadlo mě, už z důvodu, že je to náš projekt, na který máme licenci a pravomoc jej zveřejňovat online,“ prozradil pro Deník provozovatel a herec Divadla Mír Albert Čuba.

„Všechny naše inscenace včetně novinky Trochu hodně mimo, kterou napsal herec Štěpán Kozub, budeme postupně streamovat skrze youtube ještě tento týden, v dalším pak chceme pokračovat. Vysílání jsme cílili na diváky a fanoušky Divadla Mír, jichž se sešlo při živém vysílání téměř dva tisíce. I zpětnou vazbu máme dobrou a věříme, že čísla i ohlasy porostou,“ doplnil Albert Čuba.

| Video: Youtube

Jiná divadla hlásí stopku až do 15. dubna 2020 – jsou jimi například Národní divadlo Moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče nebo divadlo Komorní scéna Aréna.

Koncerty se převážně přesouvají

Co se hudby týká, pořadatelé velkých i klubových koncertů se ve větší míře snaží nalézt pro naplánované koncerty náhradní termíny. Koncert písničkáře Pokáče, který se měl uskutečnit 18. března v klubu Barrák, se přesouvá na nový termín, a to 3. května 2020.

Taktéž koncert brněnské pseudopunkové formace Mucha se z 19. března v klubu Garage přesouvá na 2. řijna 2020. Ostravar Aréna pak stále hledá náhradní termíny pro větší koncerty, které musely být zrušeny.

Klub Parník pak například vrací vstupné za koncert Erik Truffaz & Festival Ostrava Jazz Nights, který byl definitivně zrušen.

Náhradní termíny i zrušení akcí

Přesunuty jsou rovněž plesy i dětské akce. Například vystoupení pro děti Karneval s Hopsalínem v kulturním domě K-Trio se přesouvá z 15. března na 10. května, 18. Jarní erotický ples se místo 20. března uskuteční v kulturním domě Akord 9. května. Oceňování krajských umělců Ceny Jantar se přesouvají z 15. března v mulifunkční hale Gong na 31. května.

V neposlední řadě se přesouvají také výstavy na Černé louce, a to například Výstava Včela, která proběhne až v podzimních termínech. Přesné datum pořadatel teprve zveřejní. Výstava Kreativ Jaro byla zrušena bez náhradního termínu.

Gabriela Stašová, Petra Pifková

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in