Svým nezaměnitelným sytým altem se Věra Špinarová stala jednou z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Celou svou pěveckou kariéru zůstala věrná Ostravě, která ji za to milovala.

Vzrůstem malá žena s velkým hlasovým rozsahem dokázala nesčetněkrát rozparádit publikum v zaplněných koncertních sálech. Pro obecenstvo, a to nejen to ostravské, to byla jejich Věrka. Zemřela v neděli. Ten den se v růži skryl…

ČTĚTE TAKÉ: Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl

Takto reagovali na smutnou zprávu v pondělí známé osobnosti:

Petr Šiška, textař, producent, hudebník:
S Věrou Špinarovou jsem intenzivně spolupracoval deset let. Přestože se nenarodila v Ostravě, zůstala po celý život ostravskou patriotkou a rockerkou, což si na ní velmi vážím. Odešel jeden z největších českých, ale i světových hlasů, protože kdyby Věra žila v USA, patřila by určitě ke světovým hudebním špičkám. Zpráva o jejím úmrtí mě samozřejmě zarmoutila. Asi je v tom určitý symbol, do hudebního rockového nebe odešla přímo z pódia, kde byla mezi svými příznivci.

Jaromír Nohavica, písničkář, textař, básník:
Věrku Špinarovou jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku a kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu.

Tomáš Macura, primátor města Ostravy:
Tato zpráva se musela dotknout každého Ostravana. Malá vzrůstem, velká hlasem, osobnost, která si dokázala získat snad každého člověka. Obdivovali ji umělci, zástupci kulturní scény, členové společenských elit i řadoví dělníci a horníci, k nimž měla obzvlášť vřelý vztah. Milovala ji celá Ostrava, k níž se po celý život hlásila a kterou vždy podporovala, například při kandidatuře na získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Nezapomenutelný hlas Věry Špinarové umlkl. Chtěl bych jménem města Ostravy i jménem svým vyslovit všem pozůstalým, přátelům a obdivovatelům upřímnou a hlubokou soustrast. Ostrava nezapomene. Ostrava smutní s vámi.

Máte i vy na Věru Špinarovou vzpomínku, o kterou byste se rádi podělili s našimi čtenáři?

Pošlete nám ji na adresu:
web.msdenik@denik.cz.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje:
Náš kraj přišel o velkou osobnost, která pro mě byla svou přímostí a jadrností jeho ztělesněním. S malou ženou s velkým hlasem, která byla vždy svá, odešel i kus mého mládí. A souhlasím s mým kamarádem, který říká: uznávám jen dvě zpěvačky - Janis Joplin a Věru Špinarovou.

Evžen Tošenovský, poslanec Evropského parlamentu:
Odešel nejúžasnější hlas české hudební scény. Věro Špinarová, měl jsem Tě moc rád. Hlubokou soustrast.

Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava:
Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná.

Petr Němec, zpěvák:
S Věrkou jsem zpíval čtyři roky v jedné kapele, byla skvělá parťačka, měla velký smysl pro humor, měli jsme téměř rodinné vztahy.

Martin Chodúr, zpěvák, skladatel, textař:
Věra Špinarová pro mě byla vzorem nejen proto, že po celý svůj život zůstala věrná Ostravě a Moravskoslezskému kraji.

ČTĚTE TAKÉ: Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl

Andonis Civopulos, skladatel, hudebník, zpěvák:
Díky Věrce jsem se dostal před léty do kapely Ivo Pavlíka, později jsem začal pro ní skládat písničky. Napsal jsem jich asi čtyřicet a považuji ji za nejlepší zpěvačku v České republice. Vystupoval jsem s ní od roku 1975 až do roku 1988 a znovu jsme se potkali v roce 2005, kdy jsme natáčeli vlastně její poslední řadové cédéčko s názvem Čas můj za to stál. Měli jsme další plány, osud tomu nepřál. Je mi to moc líto.

Roman Izzy Izaiáš z kapely Doga:
Odešel jeden z největších hlasů mezi českými zpěvačkami, který jsme tu vůbec kdy měli. Věra Špinarová byla ovšem velká nejen svým hlasem, ale i svou skromností.

František Ringo Čech, hudebník, zpěvák, malíř
Její hlas měl neskutečné grády, byla rockerkou tělem i duší. Nazpívala krásně písničku, k níž jsem napsal český text Raketou na mars. S jejím úmrtím odešel i kus mého osobního života.

Jindřich Štreit, fotograf, vysokoškolský profesor
Zpráva o úmrtí Věry Špinarové mě šokovala. Když člověk odejde v plné síle a nasazení při koncertní vypětí, může někdo říci, že je to krásná smrt, jde-li vůbec takto o smrti hovořit. Ale když to přijde bez varování, je to velmi kruté… Znovu se potvrzuje, že život je velmi křehký, platí to o každém z nás.

František Černík (bývalý hokejový reprezentant):
Znali jsme se od nějakých pětadvaceti let, byli jsme stejně staří. Dobře si vybavuji, jak jsem chodil na její koncerty do kulturáků v Porubě. Určitě nejsem sám, který miloval Věrčin úžasný hlas. Její píseň z filmu Tenkrát na západě patří k mým nejoblíbenějším. Hodně jsem na ni během víkendu myslel… Je mi to hrozně líto.

Olga Humplíková, ředitelka Domu kultury města Karviné:
Byl to úžasný zážitek a člověk ani nevěřil, kolik energie ze sebe na pódiu vydává. O přestávce jsme viděli, že do šatny odchází opravdu unavená, ale pak se vrátila na druhou půli a bylo to snad ještě energičtější.

Adolfína Tačová, bývalá československá sportovní gymnastka a olympionička:
Je to smutná zpráva, vážila jsem si paní Věry Špinarové a jejího skvělého hlasu, který patřil u nás k nejlepším. Vzpomínám si, že jsem s ní setkala před mnoha lety, kdy začínala jako zpěvačka a já jsem s gymnastkami cvičila na nějaké májové veselici. Odešla do hudebního nebe ještě mladá…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

| Video: Youtube

Ohlasy z Facebooku:

Jan Kraus:
Bolí, bolí, bolí mě odchod této úžasné zpěvačky…

Lucie Bílá:
Moje muzikantská duše pláče

Petra Janů:
Je mi strašně smutno, je to veliká škoda. Za prvé jsme si moc rozuměly, jely jsme spolu dvě turné, a za druhé vidím, že už to padá v mém lese 

| Video: Youtube

Heidi Janků:
Všechny slova jsou teď zbytečná, nedá se jim vyjádřit obrovský smutek a žal nad ztrátou tak vyjímečné a jedinečné ženy a zpěvačky. Věruško, děkujeme Ti, že jsme mohli být součástí Tvého života. Jsi a budeš věčnou inspirací. R.I.P.

Kapela Kryštof:
:-(
Jednoho dne se vrátíš Věrko
:-(
Ostrava tě bude vždy milovat a my taky
:-(

| Video: Youtube

Věra Špinarová zkolabovala ve středu při koncertu v Čáslavi. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Byla převezena letecky do motolské nemocnice  - více zde.