Hlasový mág a výtečný improvizátor Patrik Kee Kedzierski z Ostravy vydává v příštích dnech nové cédéčko s názvem Otevírám, které bude pokřtěno 22. února v 17 hodin v ostravském klubu Parník. To byl také důvod k našemu rozhovoru.
Jak byste charakterizoval své nové album?
Mé nové cédéčko s názvem Otevírám jsem pojmenoval po jedné z deseti skladeb, které byly vytvořeny pouze hlasem, loopstationem, což je nástroj na smyčkování a vrstvení zvuků, ale také doprovodným šamanským bubnem, tibetskou mísou a činely Tingsha. I když se to nezdá, také ostatní zvuky, například zpěv ptáků, průlety planet či mořský příboj, jsou tvořeny pouze hlasem. Rád bych nechal na posluchačích, ať si při poslechu sami vytvoří vlastní příběh nebo představu, v tom vidím smysl mého poselství.
Jak vznikalo?
Vznik desky zrcadlí mé rozpoložení v uplynulém roce. Ve své tvorbě se nechávám unášet inspirací energie prostoru a místa. Vznikly tak nahrávky relaxačního až meditativního charakteru. Hudba, která mě dokáže příjemně zharmonizovat.
S kým jste celý projekt realizoval?
Zvukově jsem na něm spolupracoval s Petrem Moczkem, který dohlížel také na mixování a mastering. Grafické zpracování obalu zajistil Jan Poukar, o fotky se postaral Ladislav Mácha a vše produkoval Marek Dlabaja.
Můžete nám prozradit, jak se rozvíjí vaše umělecká dráha?
Děkuji, velmi pěkně. Začalo to projektem One Voice Show, kde jsem tvořil spíše hravé a houpavé melodie s rytmickým doprovodem na hrudník, tolik charakteristickým pro Bobbyho McFerrina, a nasměřovalo mě to k hlasomalebným souzvukům nesoucím se prostorem, které neznají hranice. A do harmonií, které nás doslova přenášejí do krajin vnitřního vesmíru, v nichž je nám už od dětství tak dobře.
Velikou zásluhu na tom, jak teď hudbu vnímám, má moje setkání a spolupráce s herečkou Gabrielou Filippi, která mi dává nové a nové příležitosti k tomu, abych více poznával sám sebe skrze svůj pohled na svět. A také život s ostravskou herečkou, milovanou Sylvií Krupanskou, a synem Mikuláškem.
Jakou hudbu preferujete?
Už delší dobu poslouchám klasiku od Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka až po Edvarda Griega, W. A. Mozarta, Beethovena či Bacha. A z těch novodobých autorů je to Ennio Morricone a Vladimír Cosma. Ze současné hudby je to například soundtrack k filmu Life of Pi a Marta Kubišová. Společně se ženou a dvouletým synem písničky Kocourka Modroočka. Takže spíše klid a pohoda.