„Neolitičtí zemědělci stavěli domy, oblékali se do tkaných oděvů, měli vlastní kalendář a v magickém náboženství uctívali ženská božstva,“ řekl spisovatel známý také jako ostravský Štorch. Společenský román z pravěku, který vychází z vědeckých faktů, psal jako vrátný šest let. Třiapadesátiletý Padych v románu přibližuje období pravěku v souladu s objektivními vědeckými poznatky.

„Šest let mi trvalo, než jsem spojil nespojitelné - poznatky z několika vědních oborů do jednoho smysluplného a živého příběhu. Archeologie ani pravěké dějiny samy materiál pro příběh neposkytnou, neexistují ani ucelené rekonstrukce pravěkých společností,“ vysvětlil autor, který čerpal také z kulturní antropologie.

Román z pravěku

Román z mladší doby kamenné psal bývalý podnikový inspektor a pojišťovák na vrátnici, podle svých slov v dobrovolné ekonomické ilegalitě. „Takhlemámčas na své knihy. Zaměřil jsem se na pravěk v takovém rozsahu, že bych se do pojišťovnictví už vrátit nemohl. Takových magorů, kteří se pravěkem zabývají 40 let, asi moc není. Kdybych ale dělal historii vědecky, v oboru bych se utopil a nic románového nenapsal,“ řekl .

Čas vlků zavede čtenáře do jihomoravských Hlubokých Mašůvek a Těšetic-Kyjovic, kde archeologové objevili například první neolitický rondel - kruhovou stavbu, která byla observatoří i chrámem.

„Krajinu ovládají ženy – lidská bohyně se šamankami se snaží udržet staré pořádky i za cenu perzekucí. Skupina jiných žen i mužů usiluje o její smrt. Hlavní hrdinou je mladý muž, který se stane významným. V jeho životě je i silný motiv lásky,“ prozradil o ději autor. Oproti Štorchovi zasvěcuje čtenáře do magického pravěkého náboženství, v němž jsou lidé vůči tajemným silám spíše rovnocenní než pokorní.

„V čele společnosti byly organizované skupiny žen, které měly magickou moc. Převládající ženský kult dokládají i dochované sošky žen. Lidé v neolitu byli hlavně zemědělci a půdu obdělávaly zase ženy. Vnitřní prostor posvátných rondelů opět patřil jen ženám,“ naznačil autor.

Rozhodl se v devíti letech

Pro rodáka z Jeseníku je pravěk životním mottem. Napsat o něm knihu se rozhodl už jako devítiletý. První román z doby bronzové Z pravěkých ság nazvaný Nesmrtelní vydal před sedmi lety. „Chtěl bych vydat celou edici pravěkých příběhů, která by obsahovala nejméně šest knih až po keltskou okupaci Čech a Moravy ve čtvrtém století před naším letopočtem. Právě na době železné u nás mě fascinuje, jak byla svým kultem militantních jezdců a zálibou v hodování podobná antickému prostředí homérských eposů,“ prozradil o svých literárních plánech spisovatel.