Jak uvedl server novinky.cz, Janečková se narodila v Německu slovenským rodičům, vyrůstala a žila v Ostravě, kde absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři.

Vystupovala na festivalech v Česku i zahraničí, jako sólistka účinkovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, působila v Národním divadle moravskoslezském (NDM).

Poslední rozloučení s Patricií Burda Janečkovou se koná ve středu 7. října v kostele v Ostravě-Zábřehu.
Pohřeb Patricie Burda Janečkové v Ostravě: Rozloučit se přišly i herecké hvězdy

Hlubokou lítost nad brzkým odchodem mladé talentované pěvkyně vyjádříli její kolegyně a kolegové z ostravské hudební i divadelní scény, mezi jinými například zpěvačka Elis Mrázová, herec Štěpán Kozub či jazzový muzikant a producent Boris Urbánek.

Podle serveru Národního divadla moravskoslezského, Patricia Janečková začínala v Operním studiu NDM, jako desetiletá, kdy zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Premiérově samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě.

Vítězka soutěže Talentmania, dvanáctiletá operní pěvkyně Patricia Janečková.
Vítězka Talentmanie Patricia Janečková bydlí v Ostravě

V roce 2014 se stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra (Řím) a získala stipendium na pěvecké kurzy v Arezzu, kde pracovala pod vedením Renata Brusona. Má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (mj. Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, Smetanova Litomyšl, Les musicales de Louvergny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov); spolupracovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými orchestry.

V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba – Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna – Pamina), o rok později absolvovala několik velkých koncertů v České republice, mj. Novoroční koncert ve vídeňském stylu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od roku 2017 spolupracovala mj. se souborem Collegium Marianum (inscenace barokní opery Acis a Galatea G. F. Händela) a s Janáčkovým komorním orchestrem. Zpívala mj. s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála duet na své první CD v roce 2011), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo Evou Dřízgovou.

Zdroj: Youtube

V Národním divadle moravskoslezském se jako sólistka představila v souboru opery (Annie v Brittenově titulu Hrajeme operu! – Kominíček) a od sezony 2022/2023 byla členkou muzikálového souboru, kde v posledních letech ztvárnila několik zásadních úloh (Julie v inscenaci Romeo a Julie - poselství lásky, dvojrole Pamela/Nathalie v Květinách pro paní Harrisovou, Marianna v muzikálu Harpagon je lakomec?, Maria ve West Side Story či Johanna v muzikálovém thrilleru Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street.).

Patricia Janečková se svou profesorkou zpěvu Evou Dřízgovou-Jirušovou.
Patricia Janečková: Malý římský zázrak

Svou hlubokou lítost nad brzkým odchodem mladé talentované pěvkyně vyjádříli její kolegyně a kolegové z ostravské hudební i divadelní scény, mezi jinými například zpěvačka Elis Mrázová, herec Štěpán Kozub či jazzový muzikant a producent Boris Urbánek.

VZPOMÍNKA GABRIELY PETRÁKOVÉ,
ŠÉFKY SOUBORU MUZIKÁLU NDM, NA PATRICII JANEČKOVOU

Jsme smutní… Včera večer odešla do nebe

PATRICIA BURDA JANEČKOVÁ
(18. 6. 1998 – 1. 10. 2023)

Naše milá kolegyně, operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka. Bylo jí teprve 25 let. U nás si naposledy zahrála v muzikálu West Side Story letos v červnu.

Sbohem, Patricie

„Máme to na tomto světě jenom půjčené,“ prohlásil jistý moudrý muž. Když se loučíme s našimi předky, je to bolestné. Když odcházejí naši vrstevníci, začneme si mnohé uvědomovat. Když jsme ale nuceni dát poslední sbohem někomu, kdo by měl mít svoji budoucnost ještě desítky let před sebou, a věcí logiky by se spíše jednou měl rozloučit on s námi, zdá se nám to kruté a nepochopitelné. I to se ale bohužel někdy stává realitou.

Zdálo se, že má naše kolegyně Patricia Janečková před sebou skvělou kariéru. Svým talentem, profesní zdatností i přirozeným kouzlem osobnosti učarovala snad každému, kdo se s ní pracovně nebo v soukromí potkal. I náš muzikálový soubor s ní měl spoustu plánů – a ona s námi. Řadu skvělých rolí měla za sebou a další jsme plánovali. Jedna z nich byla dokonce pevně zakotvena v dramaturgickém plánu a vstupenky byly již v prodeji. Člověk míní, pánbůh mění. Nebo, chcete-li, osud nám kříží plány a nic s tím nenaděláme.

Jako blesk z čistého nebe přišla před časem zpráva, že byla mladé Patricii diagnostikována zákeřná choroba, kterou bychom u ženy v tak mladém věku spíše nečekali. Bojovala s ní statečně a s tvrdou realitou i svými pocity se otevřeně svěřovala na sociálních sítích. Nějaký čas se dokonce zdálo, že svůj boj vyhrává. Ukázalo se však, že pravý opak je pravda. I tuto krutou ránu osudu však Patricie nesla statečně. Chuť do života i práce jí určitou dobu nevzalo ani vědomí, že v tomto boji nemá šanci zvítězit. Sama přišla s myšlenkou nutné alternace v komorním muzikálu Interview, kterou jí autoři psali takříkajíc na tělo. To, že se ale plánované premiéry nedočká, netušila ještě v létě ani ona sama, ani my.
Pochopitelně si ji na jevišti budeme představovat, a proto považujeme za samozřejmé, že tuto inscenaci věnujeme její památce. To je ale jen slabá náplast na bolest, kterou nad jejím odchodem všichni cítíme…

Sbohem, Patricie!