Narodil se 17. května 1968 v Sokolově, ale vyrůstal v Praze. Matka s ním chodila na konkurzy do filmů, zřejmě v něm viděla budoucího herce. Pavel Horňák si ale zahrál jen epizodní roli v seriálu Sanitka. Na obrazovce se objevil na 20 vteřin a tím jeho herecká kariéra skončila. Už na základní škole však zpíval ve sboru, a tak se dostal do dětské skupiny Faktor. S tou na sebe upozornil už na Festivalu politické písně ve svém rodném městě, kde v roce 1984 získal cenu diváků.

Ostatní popíjeli, on spal

S Faktorem už dříve (v únoru 1984) vystupoval v pražském Paláci kultury, kde si ho všiml František Janeček, šéf kapely Kroky, a nabídl Horňákovi, že spolu natočí dvě písničky na singl a dál se uvidí. Songy Škola v přírodě a Kdo ví z roku 1984 měly úspěch, a tak si Horňák s Janečkem plácli.

Horňák v šoubyznysu začínal, když mu bylo patnáct let, jak ale sám říká, fyzicky vypadal na dvanáct. Mladý vzhled mu vydržel až do vysokoškolských studií. Nejdřív ale vystudoval na sportovním gymnáziu Přípotoční. Podařilo se mu to i přesto, že jezdil skoro každý den se skupinou Kroky koncertovat. Zatímco muzikanti po koncertě popíjeli v baru, student Horňák šel spát, aby se ráno mohl učit. „Proto se mnou nikdo nechtěl být v hotelu na pokoji,“ vzpomínal později.

Pavel Horn neprošel

Jméno Pavel Horňák se stalo fenoménem populární hudby 80. let. Postupně vydal alba Dva roky prázdnin (1986), Dívčí království (1987) a S tebou i bez tebe (1989). Za dobu svého působení na tuzemské hudební scéně zpěvák prodal více než půl milionu desek. Autorem hudby většiny jeho hitů byl František Janeček. Několik písní pro něj napsal i Michal David, s nímž některé hvězdný mladíček také nazpíval. Příkladem za všechny může být třeba hit Jsme sehraní z roku 1986.

close Milan Dyk, Pavel Horňák, Markéta Muchová, Michal David info Zdroj: Profimedia zoom_in Milan Dyk, Pavel Horňák, Markéta Muchová, Michal David

Jako jeden z mála Janečkových zpěváků Horňák nevystupoval pod pseudonymem a zpíval pod svým vlastním jménem, i když se mu kapelník snažil vnutit umělecké jméno Pavel Horn. Například Michal David měl občanské jméno Vladimír Štancl, Jan Cézar byl původně Luborem Buňatem, Markéta Muchová se narodila s příjmením Krbušková, Arnošt Pátek býval Piaczekem a Milan Dyk Milanem Drličiakem.

Manžel, otec a soudce

Mladého zpěváka úspěch nepobláznil. Drogám, alkoholu a pofidérním známostem s fanynkami se vyhýbal. I když do jedné ženy se v době svého působení v šoubyznysu zamiloval. Tu si ovšem také vzal za manželku a zplodil s ní dceru a syna. Ještě před tím chodil s kolegyní ze skupiny Kroky Alicí Hálovou, tento románek ale kapelník Janeček zatrhl, na pracovišti totiž vyžadoval pouze profesionální vztahy.

Už v roce 1991 dokončil studium právnické fakulty a později získal i titul doktora práv. Od roku 1997 pracoval jako odborný konzultant v Kanceláři Poslanecké sněmovny, následně se stal soudcem, zaměřeným na civilní agendu. To znamená, že rozhodoval občanskoprávní spory, do vězení nikoho neposílal.

V roce 2019 byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu České republiky. Dnes už se tedy věnuje svému serióznímu povolání a o nějakém hudebním comebacku vůbec neuvažuje. Dráha popového zpěváka je pro něj uzavřenou kapitolou.

close info Zdroj: Deník zoom_in Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

www.denik.cz/osmdesatky

10 největších hitů Pavla Horňáka:

To se oslaví (1984)

| Video: Youtube

Kdo ví (1984)

| Video: Youtube

Tričko (1985)

| Video: Youtube

Kotě (1986)

| Video: Youtube

Jsme sehraní (1986)

| Video: Youtube

Dívčí království (1987)

| Video: Youtube

S tebou i bez tebe (1988)

| Video: Youtube

Nebudem jinačí (1988)

| Video: Youtube

Vítěz (1989)

| Video: Youtube

Stárneme (1989)

| Video: Youtube

Typický znak
Pavel Horňák nevynikal účesem, kostýmy ani pohybovými kreacemi. Měl pěvecký talent, ale nijak výjimečný hlas, který byl snadno zaměnitelný s hlasem Michala Davida. Typickým znakem by tak mohl být Horňákův věčně rozesmátý obličej.

Největší šlágr
„Poslouchej, Evičko, co to máš za tričko? No to je senzace, já jen koukám. Otoč se maličko, řeknu ti, Evičko, padne ti bezvadně, to je sen…“ Hit Tričko z roku 1985 pro Pavla Horňáka složil František Janeček, slova napsal Boris Janíček.

Nejsledovanější video na YouTube
Přes tři miliony zhlédnutí má záznam vystoupení Pavla Horňáka, Michala Davida a Markéty Muchové z televizního pořadu Silvestr 1984, kde se skupinou Kroky radostně zpívají song To se oslaví. Režii pořadu měl na starosti Jiří Adamec.

Skladatelé
Autorem hudby většiny Horňákových hitů byl František Janeček. Několik písní pro něj napsal i Michal David, s nímž některé hvězdný mladíček také nazpíval. Příkladem za všechny může být třeba hit Jsme sehraní z roku 1986.

Nebyl sám
Pavel Horňák se vydal se na sólovou dráhu a prosadil se, ačkoliv konkurence ve skupině Kroky byla veliká. O přízeň fanoušků se spolu s ním ucházeli další zpěváci, například Michal David, Markéta Muchová, Josef Melen, Arnošt Pátek nebo Milan Dyk.

Co možná nevíte
Málokdo ví, že Pavel Horňák se připojil k dalším osobnostem českého šoubyznysu a zahrál si za fotbalový klub AMFORA (Amatérské fotbalové rarity), který v roce 1974 založil diskžokej Petr Salava. Horňák působil na postu levého obránce.