Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí po prázdninách do své šedesáté sezony. Proto i během svého jubilea nabídne pozoruhodné hosty.

Gipsy Way

Houslista Pavel Šporcl je bezpochyby jedním z nich. Do širšího povědomí se zapsal samozřejmě hlavně díky své virtuózní hře, ale svou roli sehrála i jeho originální image šátky a košile, netradiční vzhled nástroje, což jsou modré housle z dílny J. B. Špidlena, a také jeho přesahy do dalších hudebních žánrů, k nimž patří cikánský folklor.

Projekt Gipsy Way vznikl před čtyřmi roky, kdy Pavla Šporcla pozvala slovenská skupina Romano Stilo na benefiční koncert do Bratislavy, kde se zrodil nápad na společné CD a následovalo i turné. Dosud se uskutečnilo kolem 170 koncertů. „Se souborem Romano Stilo jsem ukončil spolupráci před více než rokem. Současná kapela Gipsy Way Ensemble byla sice složena pro toto turné, ale hraje i samostatně," doplňuje Pavel Šporcl.

A právě projekt Gipsy Way patří k jeho nejúspěšnějším a nejžádanějším.

„Spojuje Šporclovu virtuozitu s živelností a osobitým umem vynikající slovenské cimbálovky Romano Stilo Ensemble a opět dobývá česká i zahraniční pódia. Turné Pavla Šporcla Gipsy Way Orchestral ve spojení se symfonickým orchestrem tak navazuje na to nejlepší, co český houslový virtuóz předvedl spolu s mistry cikánské cimbálovky na 150 koncertech v České republice, na Slovensku, v Německu, Anglii, Švýcarsku či v Rusku," říká Jana Knižátková, tisková mluvčí Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Nadšení ze života

Gipsy Way Orchestral se objeví samozřejmě také v Ostravě. Společné vystoupení Pavla Šporcla, jeho romské cimbálovky a Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Františka Drse odstartuje 26. září od 19 hodin cyklus koncertů Janáčkovy filharmonie v Multifunkční aule Gong.

„V programu zaznějí vedle temperamentních cikánských, rumunských a maďarských skladeb také klasické kousky, jako například Chačaturjanův Šavlový tanec či Brahmsův Uherský tanec," dodává Jana Knížátková.

Gipsy Way Orchestral se v Gongu objeví v podobě rozšířené o další skladby a obohacené o nová aranžmá. „Na našich koncertech jsme si užívali společně s diváky zcela neopakovatelné zážitky. Možná proto je mottem mého nového turné se symfonickým orchestrem Krása a radost ze života jako neopakovatelné kouzlo okamžiku. Nadšení posluchačů nás přesvědčilo, že bychom měli lidem naši hudební lahůdku ještě nabídnout. V tomto případě navíc s plným zvukem symfonického orchestru," řekl Pavel Šporcl.