Pro své posluchače připravila ve dnech 25. až 28. října 2018 Hudební maraton Leoše Janáčka. Ten je vyvrcholením projektu Janáček Ostrava 2018.

K celorepublikové oslavě významného výročí velkého českého skladatele se připojily i další ostravské instituce se zajímavými koncerty, divadelními představeními, happeningy a dalšími akcemi inspirovanými životem a dílem skladatele.

Janáčkův rok v Ostravě vyvrcholí na sklonku října čtyřdenním festivalem nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu – Janáčkova filharmonie Ostrava –  oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky. Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne ve čtyřech dnech silnou koncentraci Janáčkovy tvorby.

“Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní“, říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a dodává: „jedná se o první akci podobného ražení v České republice, pro jejíž formát jsme našli inspiraci v zahraničí“.

Někteří členové orchestru se v rámci propagace tohoto ojedinělého projektu dokonce vyhecovali k účastni na štafetovém maratonu Runfestu Ostrava 2018. Běhu se zúčastnil i manažer orchestru Ondřej Daněk, který říká: „Formát Hudebního maratonu Leoše Janáčka je v českých zemích první vlaštovkou. A byli bychom moc rádi, kdyby se hudbymilovní lidé taky vyhecovali k jeho absolvování. Za tím účelem si mohou zakoupit tzv. Maratonku neboli cenově zvýhodněnou vstupenku na všechny ostravské koncerty maratonu.“

V české kotlině se slova o proroku a domovu dají aplikovat i na Janáčka, na rozdíl od zahraničí, kde si své pevné místo mezi skladateli 20. století již vydobyl. V této souvislosti lze volně parafrázovat sentenci dirigenta Františka Jílka, který řekl, že k pochopení Janáčka je nutno poslouchat jeho hudbu často a dlouho. A k tomu je skladatelův hudební maraton jistě velmi vhodnou formou. Janáčkova filharmonie se tuto myšlenku snaží naplňovat již 65 sezón a pomáhá svým posluchačům objevit krásu, originalitu a neopakovatelnost díla skladatele, který inspiraci čerpal ze zdejšího rázovitého kraje.

A kdo si netroufá na celou délku maratonu, tomu z jeho pestré nabídky, čítající celkem 17 akcí, nabízíme třeba návštěvu vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše.

Nebude chybět ani Moravská lidová poezie v písních s Kateřinou Kněžíkovou či Zápisník zmizelého s Ľudovítem Ludhou. Fanoušci Ivy Bittové se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií třetí festivalový den s Mucha Quartetem v ostravském Cooltouru, podobně jako na Mateřštinu Jiřího Slavíka, jejíž derniéra se uskuteční v rámci České republiky právě na janáčkovském maratonu.

Připraven je i doprovodný program: ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým odborníkem na život a dílo Leoše Janáčka, či na noční filmový klub, kde vám promítneme filmy o Janáčkovi.

Koncerty Hudebního maratonu L. Janáčka posluchači postupně vyslechnou především v ostravských kulturních prostorách (Dům kultury města Ostravy, Hudební sál – provoz Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, Cooltour, Sál Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kostel sv. Václava), Krnově, Frýdku-Místku i v kostele sv. Maxmiliána v Rychalticích.

Závěrečnou tečku za čtyřdenním festivalem učiní koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. 10. 2018 ve 20.00 hodin, na němž zazní symfonické skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Nad koncertem převzal záštitu primátor statutárního města Ostrava spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Prodej vstupenek na Hudební maraton L. Janáčka byl již zahájen. K dispozici bude zvýhodněná festivalová vstupenka na všechny akce festivalu,  tzv. Maratonka, kterou bude možné zakoupit pouze v Janáček pointu, prodejním místě JFO v Domě kultury města Ostravy (vstupní prostor vpravo), případně objednat e-mailem na adrese: janacekpoint@jfo.cz).