V koncertních sálech i pod širým nebem se představily desítky umělců z celého světa. Během čtrnácti festivalových akcí si diváci mohli užít nejen klasický repertoár, ale také jazz, folklor, hudební monodrama nebo workshopy pro děti. Festival poprvé představil mistrovský kurz vedený klavíristou Ivo Kahánkem, rezidenčním umělcem festivalu. Po tomto ročníku má Janáčkův festival také nového prezidenta – dirigenta Tomáše Netopila. Nejdůležitější ale bylo, že si na festival našly cestu stovky návštěvníků z celého kraje, kteří navzdory všem komplikacím vytvořili skvělou festivalovou atmosféru.

„Když jsme na konci května festival zahajovali, měli jsme pouze mlhavou představu o tom, jak to všechno zvládneme. Byli jsme první u nás, kdo se po několikaměsíční přestávce rozhodl uspořádat kulturní akci takového rozsahu s diváky v sálech. Dnes už mohu říct, že se nám naše tvrdohlavost vyplatila. Tento ročník už sice zůstane ovlivněn opatřeními, která znemožnila příjezd některých umělců od nás i ze zahraničí a omezila kapacity sálů, ale i přesto se zařadí mezi ty úspěšné. I tak si na koncerty našly cestu stovky diváků, vytvořili atmosféru, která umělcům i nám po mnoho měsíců tak chyběla a dokázali, že kultura je pro naše životy důležitá a nezastupitelná,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Mezi festivalové vrcholy patří koncert Tomáše Netopila, a to nejen proto, že na něm přímo na podiu převzal prezidentskou štafetu festivalu od houslisty Ivana Ženatého. Jeho provedení VI. symfonie Antonína Dvořáka sklidilo od publika dlouhotrvající potlesk ve stoje. Výjimečné bylo rovněž provedení II. symfonie Jeana Sibelia dirigentky Kristiiny Posky (oba koncerty hrála Janáčkova filharmonie Ostrava) a jedinečné opavské vystoupení houslisty Kristófa Barátiho se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Ainārse Rubiķise. Již 4. ročník Dnů slezských varhan pak potěšil všechny milovníky chrámové hudby.

„Děkujeme všem divákům, partnerům, sponzorům a umělcům za tento ročník a těšíme se na další,“ říká Jaromír Javůrek.

Fotogalerie: Janáčkův hudební festival vrcholí

Festival v číslech:

1 - první hudební festival v ČR po covidové pauze s živým publikem v sálech

6 - festival se letos konal v šesti městech MS kraje: Ostravě, Opavě, Ludgeřovicích, Kravařích, Frýdku-Místku a Hukvaldech

12 - z tolika zemí světa pocházeli interpreti letošního festivalu

14 - tolik festivalových akcí se letos uskutečnilo

49 - počet interpretů, kteří letos vystoupili na MHFLJ 2021

O Festivalu

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka: Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy, a navazuje na jejich více než 40letou historii. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka, v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.