Jedním z takových případů je nyní už bestseller Šikmý kostel autorky Karin Lednické, která tuto svou prvotinu původně zamýšlela jako „knihu na poličku“ v karvinském či orlovské městském infocentru. „Ve Stonavě infocentrum nemají,“ podotkla s úsměvem v úterý při autorském čtení sama Karin Lednická.

Spisovatelka Karin Lednická
Karin Lednická: Lidé v tomto kraji si zaslouží, aby jim někdo složil poctu

Spisovatelka četla dva úryvky z prvního dílu zamýšlené románové trilogie a jeden z druhého dílu, který aktuálně píše. Na otázku, kdy bude druhý díl vydaný, nedokázala zatím odpovědět, už nyní se ale ví, že bude mnohem obsáhlejší i z faktických důvodů, protože právě střetnutí děje a reálií je jedním z pilířů knihy.

Antikvariát Fiducia v Ostravě
Fiducia na červenec plánuje terénní přednášky, výlety i vernisáže fotek a obrazů

Diskuzi a čtení moderoval publicista a autor Ivan Motýl, který několikrát zmínil také návaznost knihy na aktuální problémy, které karvinský region zužují. A jak sama autorka pravila, Karvinsko se opět ocitlo v nezáviděníhodné situaci, která však latentně přetrvává už více než sto let a nikdo vlastně neví, jak pozapomenutý region zachránit před věčným opovržením při každé první příležitosti.

Z kostelů na Karvinsku.Zdroj: Deník / Tomáš Januszek

Mezi diskutujícími se objevily všechny věkové kategorie, ty starší pak dokázaly ocenit právě reálie, kvůli kterým Karin Lednická strávila spoustu času v archivech nebo rozhovory s pamětníky. Ne náhodou pak kniha oslovila i lidi z kreativní branže a diskutovalo se také na téma divadelního či filmového zpracování, což už ostatně zaznělo i v některých knižních recenzích.

Kniha přináší netradiční výběr osmdesáti ostravských kuriozit a popírá zavedené představy o tom, že návštěva Ostravy je nudná.
Ostrava není nudná! Ukazuje to i nová kniha ostravských zákoutí a kuriozit

Že jste ještě Šikmý kostel nečetli? Rozhodně se jedná o jednu z knižních událostí posledních let a jistě bude také zajímavé sledovat jak vývoj celé trilogie, tak vývoj knižních hrdinů, které si již nyní podle nejrůznějších reakcí zamilovali čtenáři napříč nejen krajem, ale i republikou.