Sobotní večer v ostravské Multifunkční aule Gong bude patřit moskevskému souboru Russian Classical Ballet, který divákům zatančí mistrovské dílo klasického baletu, Čajkovského Labutí jezero. Ansámbl, v jehož čele stojí uznávaná režisérka Evgeniya Bespalova, ve velké konkurenci sází na trénované tanečníky s mezinárodní zkušeností a propracované dekorace, pocházející z dílny proslulého Petrohradského ateliéru.

Choreografie Labutího jezera klade na tanečníky vysoké nároky a vyžaduje značné dovednosti a technické schopnosti při interpretaci postav. Russian Classical Ballet proto dbá na obsazení rolí mistrnými sólisty a umělci, jimž vévodí taneční hvězdy Naděžda Ivanova a Oleg Shaibakov, ověnčení řadou mezinárodních ocenění.

„Jsme jedním z mála soukromých divadel, které se snaží udržovat dlouhodobé vztahy s tanečníky, a proto jim také umožňujeme budovat kariéru v rámci naší společnosti. V souboru máme talentované a trénované tanečníky, kteří u nás působí a společně trénují více než pět let,“ vysvětlil promotér souboru Pedro Martins.

Snímek z představení.
Ostrava uvidí nové zpracování Labutího jezera v podání ruského baletu

Kromě kvalitních tanečních výkonů se diváci mohou těšit na špičkovou scénografii, kterou je možno vidět pouze v předních světových divadlech. Na českou premiéru si Russian Classical Ballet přiveze dekorace vyrobené v Petrohradském ateliéru, jehož klienty jsou mimo jiné Pařížská opera, divadlo La Scala v Miláně či Velké divadlo v Moskvě.

Moskevský soubor má Labutí jezero v repertoáru 14 let a za tu dobu jej měli možnost vidět diváci nejen v Evropě, ale také Asii i Střední a Jižní Americe. Aktuální turné k Labutímu jezeru čítá 78 zastávek v evropských městech. Kromě Ostravy se představení uskuteční také v Praze, Berlíně, Hamburgu, Lisabonu, Ženevě či Curychu.

Vstupenky na ostravské představení Labutího jezera jsou v prodeji u společnosti Ticketportal. Ceny se pohybují v rozmezí 790 až 1490 korun. Doprodej vstupenek bude probíhat v den vystoupení v Multifunkční aule Gong.

TŘI OTÁZKY K TÉMATU

Russian Classical Ballet vede uznávaná tanečnice Evgeniya Bespalova.Zdroj: Archiv souboruRussian Classical Ballet vede uznávaná tanečnice Evgeniya Bespalova. Ta odpověděla na následující tři otázky:

Proč stojí za to vidět Labutí jezero?
Toto představení patří mezi nejpopulárnější na světě. Je unikátní a jedno z vůbec nejkrásnějších, a to především díky melodiím, choreografii, scénografii a kostýmům. Věřím, že sledování Labutího jezera nenechá v publiku nikoho lhostejným a myslím si, že alespoň jednou za život by ho měl vidět každý.

V Ostravě uvedete nové zpracování tohoto klasického baletu, v čem je váš přístup nový?
Jako soubor jsme v neustálém tvůrčím procesu. Pro premiéru v Česku jsme se rozhodli spolupracovat s předními ateliéry v Rusku, jejímiž klienty jsou špičková světová divadla, jako například Velké divadlo v Moskvě či Mariinské divadlo v Petrohradu. Chceme, aby zdejší diváci viděli unikátní produkci v prvotřídní kvalitě. O to se postarají také špičkoví tanečníci, kteří představení dodávají vysokou uměleckou hodnotu. Zkrátka věříme, že do Česka přivážíme velkolepou podívanou a diváci si budou moci vychutnat jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

Spousta souborů po celém světě má Labutí jezero v repertoáru, čím se od ostatních lišíte?
V našem souboru usilujeme o zachování tradice klasického ruského baletu skrze scénografii, kostýmy či choreografii tak, abychom se co nejvěrněji drželi originálu. Kromě toho budujeme v rámci naší baletní společnosti dlouhodobé vztahy, které nám umožňují podávat na jevišti špičkové výkony. Role každého člena týmu od umělců po techniky je pro nás naprosto klíčová. Úspěch je pak výsledkem neutuchajícího zanícení a vášně pro tanec.

K TÉMATU

Evgeniya Bespalova (36 let) Po absolvování Taneční školy na Voroněžské konzervatoři v roce 2001 působila v hned několika významných ruských divadlech, mimo jiné v moskevském divadle Stanislavského, v baletním souboru Moscow City Ballet či v moskevském Velkém divadle. V roli hlavní sólistky se účastnila mezinárodních turné v zemích jako Čína, Japonsko, Tchaj-wan, Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, USA, Brazílie a mnoho dalších. Za dobu své kariéry si zahrála řadu klasický rolí, například Romeovu Julii, Kláru v Louskáčku, princeznu Auroru v Šípkové Růžence či Popelku. V roce 2005 se rozhodla založit vlastní společnost Russian Classical Ballet s cílem oživit tradici klasické moskevské a petrohradské taneční školy, které jsou považovány za špičku ve světě.

Ustavující zastupitelstvo MOAP (Moravská Ostrava a Přívoz), 5. listopadu 2018 v Ostravě.
Ostravak v ofsajdu! Novou starostkou Moravské Ostravy je Zuzana Ožanová z ANO
Sochař David Moješčík vytvořil sochu Věry Špinarové která stojí v Husově sadu.
VIDEO: Po Vítkovicích si ostravský bavič utahuje i ze sochy Věry Špinarové