Obě herecké hvězdy vytvářejí hlavní postavy v novém českém filmu 7 dní, který v režii Jiřího Chlumského podle scénáře Josefa Urbana natáčí nejenom v Jeseníkách společnost DP FILM v koprodukci s Českou televizí. Tento snímek byl inspirován skutečnými událostmi, které se udály v sedmi poválečných dnech na Šumpersku roku 1945.

V akční scéně je surově napaden Jan Olšan, tedy Ondřej Vetchý, bratrem své vlastní ženy Agnes, Jurgenem, v podání Jarka Hylebranta.
Zraněná Agnes složitou situaci nakonec vyřeší tak, že „vezme lahví“ po hlavě svého vykutáleného bratra. Ondřeji Vetchému jsme v přestávce natáčení položili několik otázek.

Čím vás upoutala postava českého lesníka Jana Olšana, že jste přijal nabídku na jednu z hlavních rolí filmu 7 dní?

Znám scenáristu filmu pana Josefa Urbana už mnoho let, je to můj kamarád. Znám ho už z doby, kdy psal scénář a zároveň knihu Habermannův mlýn. A měl potřebu se vypořádat s minulostí a použil příběh Jana Olšana na pozadí událostí, které tady v pohraničí proběhly v minulosti, takže vznikl scénář k filmu 7 dní. A od počátku stál o to, abych spolupracoval na tomto projektu. Myslím si, že film má také mimo jiné didaktický význam v tom, že by se měla otevírat nedávná historie a dívat se na ni nezatíženým pohledem, vždyť jsme součástí Evropy. A s lidmi, s nimiž jsme žili tisíc let na stejném místě, musíme hledat cesty. A první krok k tomu, abychom žili v jisté harmonii je ten, že se vyrovnáme tam, kde se udělaly chyby a omluvíme se jeden druhému.

Jste uznávaným hercem přesto, co vám při dosavadním natáčení filmu působilo největší potíže?
Největší problém mi působí to, když musím tancovat, protože jsem hrozné kopyto, navíc se stydím. A velké potíže mi činí to, když musím brzy vstávat. Navíc současně točím ještě celovečerní film Okresní přebor v režii Jana Prušinského, takže při přejíždění strávím i osm hodin denně v autě, a vzhledemk tomu, že v autě neusnu, tak musím přežít. A bojím se, abych něco nepokazil.

Takže je vám líto, že nemáte žádné herecké prázdniny?
To víte, že mi to trochu vadí. Zpočátku to vypadalo, že se nebude natáčet ani jeden z těch filmů. Takže jsem se těšil, že si odpočinu před sezonou, která bude těžká. A najednou se stalo, že se natáčejí oba ve stejném termínu, což je to nejhorší, co mě mohlo potkat. Ale to, co člověku dává sílu je, že oba – žánrově tolik odlišné projekty – dopadnout asi dobře.

Jak se vám spolupracuje s herečkou Evou Vicou Kerekešovou?
Je velmi šikovná. Tady na tomto natáčení jsem se sešel s mnoha vynikajícími herci – Jirkou Schmitzerem počínaje, přes Attilu Mokoše, Igora Bareše, Norberta Lichého a mnoha dalšími konče.

Přečtěte si také:Osudová žena mezi dvěma muži