Čtyři tankisté, kapitán Kloss a všichni ti druzí psi i soudruzi tak zní podtitul hry, kterou napsal ostravský dramatik a dramaturg Marek Pivovar ve spolupráci s režisérem Radovanem Lipusem na motivy románu Janusze Przymanowského Čtyři tankisté a pes. Jejich příběh ožije už zítra na jevišti ostravského Divadla loutek (DLO) v premiéře.

Marek Pivovar a Radovan Lipus už před časem uvedli úspěšnou inscenaci Z Deniku Ostravaka, kterou loutkové divadlo uvádí už osmou sezonu. Jejich nejnovější opus Šaryk vzpomíná je určen středoškolákům a starším divákům.

Nenostalgická vzpomínka

Podle autorů je to vpravdě nenostalgická vzpomínka na kdysi kultovní četbu a následný polský televizní seriál jeden z mála akčních, které byly vysílány ve východním bloku. „Na premiéru se moc těším, hraji Šaryka staršího, je to pro mě hodně textu, ale věřím, že to zvládnu, ale nic více nechci divákům prozrazovat," řekl nám Antonín Šimela, profesí mistr osvětlovač, který ve zralém emeritním věku po úspěchu jedné z rolí v inscenaci Z Deniku Ostravaka se opět vrátil na prkna, která znamenají svět, jako herec. „Zájem našich návštěvníků o tuto hru je obrovský, věřím, že je nezklameme," říká Jarmila Hájková, ředitelka DLO.

Inscenační tým vedle autorů a režiséra Radovana Lipuse tvoří scénograf Marek Pražák, kostýmní výtvarnice Eva Kotková a skoro celé herecké obsazení Divadla loutek Irena Křehlíková, Jana Zajacová, Lukáš Červenka, Nikos Engonidis, Ivan Feller, Martin Legerski, Ivo Marták, Tomáš Rossi, Karel Růžička a Antonín Šimela. Hudbu složil a aranžoval Tomáš Rossi, dramaturgicky spolupracovali Jana Pithartová a Antonín Dvořák.