Právě vrcholící Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě mají svůj doprovodný program, který se jmenuje ShakespeareOFF a ten probíhá v Multižánrovém centru Cooltour na Černé louce. Ostravané se tak i v letní okurkové sezoně mohou věnovat kultuře, Cooltour připravil dva workshopy, herecký Dream on a taneční City in motion.

Dream on, tedy Ve snu, vede anglický režisér Philip Parr, který tady už loni připravoval Shakespearovu Zimní pohádku. Zaznamenala obrovský úspěch.

Je jedno, jestli máte zkušenost s hereckou profesí. Podle Andreje Harmečka, šéfa Cooltouru, jde o skupinu lidí, kteří nemají problém s angličtinou, protože hra je česko-anglická.

„Jde o to, že se nestydí mluvit a stojí o příležitost, kterých v Ostravě moc není, respektive neexistuje žádná," vysvětluje. Lenka, se kterou se krátce bavím, se k workshopu dostala přes kamarádku. „Ani jsem nechodila do dramaťáku," svěřuje se.

V budoucnu by chtěla jít na medicínu, ale jsou tu i takoví, kteří se chtějí věnovat výhradně herectví. Je to zábava, jde o spojení dvou kultur. Jeden muž je dokonce ze Sydney v Austrálii. „Momentálně žiji v Londýně," říká.

Zábavné hry

První den workshopu je o seznamování se. Philip Parr připravil zábavné hry, například rozdělil herce do dvojic, ti si zavřeli oči a režisér je rozmístil všude po scéně a řekl jim, ať se hledají pomocí zvuků. Další hra až nápadně připomínala společenskou hru Twister, při níž máte jeden druhého chytit tam, kde si režisér určil.

Následující dny už se zkouší. Herci budou rozděleni do dvou skupin, přičemž jedna bude nadpřirozená, tvořena vílami a čarodějnicemi, druhá skupina se bude skládat z mechaniků, lidí, co se snaží nacvičit nějakou hru, ale víly jim jejich snažení stále kazí. „Budou je přednášet do jiných her, je to komedie, ale najdou se i vážné momenty," říká Philip. Ve hře se bude i zpívat a tancovat. Premiéra je dnes od 19 hodin v ostravském Cooltouru.

Barbora Urbanovská