Většina z nás si tvář Petry spojuje především s rolemi v populárních televizních seriálech, ovšem Petra Horváthová je stejně tak obdivuhodná na prknech, která znamenají svět, vyniká jako zpěvačka a hudební skladatelka. Málokdo se ve věku osmadvaceti let může pyšnit takovou pracovní různorodostí.

Jste známá především z televizních seriálů. Uvidíme vás po prázdninách na obrazovce v nějakém novém projektu a vrátíte se do populárních Cest domů?

V seriálu Cesty domů mě diváci jako Vendulu Bernátovou budou moci znovu vidět, to už myslím mohu prozradit. A pokud přijde něco nového… Doufám, že přijde něco nového. Zatím o ničem jiném nevím.

Před několika dny v rámci Letních shakespearovských slavností proběhla premiéra komedie Mnoho povyku pro nic, kde hrajete krásnou Beatrici. Jiří Menzel charakterizuje hru: „Pro mě je to prostě letní hříčka, žádný Macbeth, ale letní večerní pohlazení o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu." Jak byste popsala tuto hru vy? Co o ní soudí mladá dívka jako vy?

Myslím si, že Jiří Menzel to pojmenoval docela hezky. Řekla bych, že je to takový romantický komediální příběh dvou párů. A každý pár ten svůj romantický příběh vede jinak. A zajímavé na tom je to, že třeba já a můj partner na scéně, tedy Beatrice a Benedic, si hodně pohráváme se slovy. A také v tom, že se chceme a nechceme. Co se škádlívá, to se rádo mívá, tu rozhodně platí.

O Beatrici jste v rozhovoru pro časopis Glanc řekla: „Fungujeme teď vedle sebe. V něčem vždycky vycházíte ze sebe, a já jsem podobně výřečná, i když trochu jiným způsobem." Co vás s Beatricí spojuje a v čem se odlišujete? Buďte konkrétnější, prosím.

S Beatricí mě spojuje výřečnost, určitá ženská ješitnost a má těžkopádnost, když se mám smířit s nějakým velkým mužským egem. A pak taky citlivost a temperament. A čím se odlišuji? Tak nejsem šlechtična, což mi trošku dělá problém. A nejsem tak zarputilá v tom, abych si někoho nevzala. Ve vztahu k mužům se odlišujeme, tak moc je nepomlouvám.

Přejděme od divadla pod širým nebem k divadlu kamennému. Hra Můj romantický příběh, kterou uvádí Divadlo pod Palmovkou, je groteskní komedie o lásce na začátku jednadvacátého století. O touze život žít „single". Beatrice v Mnoho povyku pro nic se nakonec podvoluje situaci a provdává se za Benedicka. Jak vyústí Můj romantický příběh?

V Mém romantickém příběhu to je tak, že moje postava se na konci inscenace také provdá, jako jediná vyroste a má regulérní vztah. Vedle mě jsou tam dospělí lidé, kteří ve třiatřiceti letech neumí řešit závažný problém potratu a neumí zodpovědně přijmout svůj vlastní život a nějakou odpovědnost za budoucnost. Ostravští diváci mají možnost vidět Můj romantický příběh u Bezručů, zde se inscenace hraje déle než v Divadle pod Palmovkou.

A vy sama razíte trend singles nebo jste rodinný typ?

Řekla bych, že jsem rodinný typ. Už jsem si singles užila. Chtěla bych hodně dětí, přijde mi to krásné, i když hodně náročné vzhledem k mé profesi.

Aktuálně vás můžeme vidět v několika inscenacích v Divadle pod Palmovkou (Můj romantický příběh, Krvavá svatba, Králova řeč, Mefisto, Edith a Marlene). V Divadle Aqualung hrajete Ellu (Pán času, tyranie okamžiku), v Činoherním klubu vás můžeme vidět v roli Laury (Ujetá ruka). Představme si typického rázovitého Ostravana a pozvěte ho na některé z vašich aktuálních představení…

Pod pojmem „typický rázovitý Ostravan" si představím dobrého čestného havíře se smyslem pro humor, který dokáže rázně bouchnout do stolu. Co by vás mohlo bavit, určitě by to byla Králova řeč, protože je to klasicky udělané a je to hezký silný příběh. Pak samozřejmě na Mnoho povyku pro nic, protože celá ta hra je rázná a není dělaná dramaticky a závažně, je to lehké podívání na letní scénu.

Vedle herectví jste také zpěvačka. Povězte nám něco o svém projektu a kapele Monoskop, kde zpíváte. O jaký hudební styl se jedná?

Projekt funguje dlouho, ale vzhledem k tomu, že jsme všichni dost zaměstnaní, tak jsme nějaké proražení neměli v plánu. Je velmi těžké říct o jaký hudební styl se jedná, protože my sami nevíme, kam se zařadit. Je to alternativní elektro, drum and bass, trip-hop a další modernější žánry. Typičtí jsme především tím, že nemáme kytaristu. Monoskop jsou pětistrunné housle s efektem, trumpeta s efektem, dydžejové, mediklávesy, různé zvuky, bicí, basa a zpěv s efektem a metalofon.

K inscenaci Ujetá ruka jste vytvořila hudbu. Jaká je?

Poprvé jsem hudbu skládala na gymnáziu, vždycky jsem byla propojená s hudbou, dále jsem tvořila na DAMU. Jednou moji práci slyšel Ondřej Sokol a řekl, že by mě chtěl, začali jsme spolupracovat, dělali jsme remaky country písniček s novou atmosférou. V Ujeté ruce, která se na podzim zase do divadla vrací, mám miniroličku a zpívám si vlastní muziku. To musíte vidět! Obzvlášť pyšná jsem na závěrečné aranžmá dané inscenace.

Chcete ještě něco vzkázat ostravskému publiku?

Přijďte se podívat, samozřejmě. Máme krásné kostýmy. Je to klasické podívání, budete se bavit. Doufám, že nám bude přát počasí. K tomu pivo a párek, co víc si přát?

JITKA NAVRÁTILOVÁ