Co bude dál…? Že vám to nic nepřipomíná. Možná dřívěji narozeným filmovou pohádku Šíleně smutná princezna, kterou se rozhodlo na jevišti realizovat ostravské Divadlo loutek.

Uplynulý pátek měla premiéru. Pohádku, k níž filmový scénář napsali František Vlček a Bořivoj Zeman, v Ostravě režíruje Lucie Málková. Proč?

„Náš ročník na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění měl takovou libůstku éru českého šansonu ze šedesátých let. Naše mejdany doprovázely písně Hany Hegerové, Evy Pilarové, Marty Kubišové… a v ranních hodinách obvykle došlo i na píseň Slza z tváře padá ze Šíleně smutné princezny. A ačkoli to člověk slyšel stokrát, jednou jsem se rozhlédla kolem a viděla, jak naše herečky tu píseň prožívají a spolu s Helenkou Vondráčkovou kvílejí „Ach ouvej, můj Bože…". Někdy v ten moment mi došlo, že tahle pohádka je poklad a musí na jeviště…," svěřila se v programu Divadla loutek Lucie Málková.

Je pozoruhodné, že Ostravu poprvé navštívila před dvanácti lety, když studovala první ročník DAMU. Navštívila první ročník festivalu Ost-ra-var, a prý si od té doby přála se do tohoto města vrátit a v ideálním případě tady pracovat. V současné době žije v Budapešti a začala překládat některé maďarské autory. A jaký má v dospělosti vztah k Šíleně smutné princezně?

„Stále obdivuji vizuální stránku původní filmové pohádky, stále mi srdce plesá při pohledu na prince a k tomu všemu už dnes dokážu ocenit i scenáristické a hudební umění autorů. Takhle vtipnou, chytrou, hravou a nekonvenčně romantickou pohádku od té doby nikdo nenapsal…," míní Lucie Málková.

V jejím režijním nastudování dostali hereckou příležitost Jana Zajacová, Lukáš Červenka, Ivan Feller, Karel Růžička, Vlaďka Krakovková, Edita Bandyová, Tomáš Rossi, Richard Liberda, Ondřej Beseda a Jiří Krupica. Scéna, kostýmy a loutky jsou výsostným dílem Pavla Hubičky. Jen pro zajímavost hudbu k filmové pohádce napsal Jan Hammer mladší a texty písní jsou dílem Iva Fischera.