„Letos se do Ostravy na přelomu dubna a května sjela opravdová plejáda významných umělců, kteří jsou známí nejenom u nás, ale také v zahraničí. Vždyť jména jako Milan Kunc, Blanka Matragi, Jan Hendrych, Martin Kuriš, Jakub Špaňhel, Jan Kaláb, Vladimíra Klumparová, Alena Kupčíková, Petr Nikl, Pavel Opočenský, Antonín Střížek a další, hovoří za vše," říká kurátorka sympozia, též známá výtvarnice Ivana Štenclová.

close SmaltArt Vítkovice 2012. Ilustrační foto zoom_in „Letos jsem se věnovala spíše organizačním záležitostem a sama jsem netvořila. Jsem moc ráda, že se nám podařilo spolu s Janem Světlíkem, generálním ředitelem společnosti Vítkovice Holding, vybrat opravdu reprezentativní vzorek umělců. Je to určitě také díky tomu, že sympozia Smalt Art Vítkovice mají velmi vysokou úroveň a každým rokem přibývá uměleckých osobností z řad malířů, sochařů, grafiků, sklářů či textilních výtvarníků, které by si rády vyzkoušely specifickou práci se smaltem, s níž se jinak nemají možnost ve své tvůrčí praxi setkat," dodává Ivana Štenclová.

„A tak díky sympoziu si například sochař Pavel Opočenský vzal do ruky po mnoha letech štětec. Blanka Matragi, světoznámá módní návrhářka, vytvořila trojrozměrné objekty, které vycházejí z návrhů šatů," podotýká Ivana Štenclová.

Prestižní událost

„SmaltArt rok od roku potvrzuje vysokou kvalitu umělců, kteří na sympoziu tvoří. Je to projekt, který dávno přerostl nejen hranice regionu, ale i České republiky. A my jsme rádi, že můžeme smalty představit nyní na výstavě, která má ambici mít za pouhé čtyři dny až čtyřicet tisíc návštěvníků. Tím, že jsme výstavu umístili do Gongu a otevíráme ji pro návštěvníky Colours of Ostrava, máme naprosto unikátní šanci přivést na ni desítky tisíc lidí. Věříme, že se to povede a posune to SmaltArt zase o kategorii výš," míní šéf strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. Výstava bude přístupná pro veřejnost i po skončení Colours of Ostrava do konce srpna, vždy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.