Už v dětství mu učaroval svět Kudlovských filmových ateliérů, tedy prostředí, v němž vznikaly oceňované snímky Karla Zemana či Hermíny Týrlové. Ze Zlína do Uherského Hradiště není tak daleko, takže cesta Pavla Váchy vedla právě tam, kde absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu u akademických malířů Karla Hofmana, Františka Nikla, Jiřího Jašky a Jaroslava Kadlece.

„V Uherském Hradišti působil jako pedagog Jan Dudešek, který přemluvil mé rodiče, abych tam šel studovat,“ vzpomíná dnes po letech Pavel Vácha, člen Výtvarného spolku Unie výtvarných umělců ČR Nová věc, který kromě něho tvoří ještě grafik a malíř Jiří Neuwirt a akademický malíř Martin Pawera, zatímco jeho spoluzakladatel sochař Jan Gajda a malíř a sochař Ivo Sýkora už jsou ve „výtvarném nebi“.

Setkání s Karlem Zemanem

„O prázdninách během studií jsem byl na stáži právě v ateliéru Karla Zemana. Na vlastní oči jsem viděl, jak se připravují a posléze natáčí filmy tohoto jedinečného tvůrce. Byla to pro mě obrovská škola a velký impulz pro začínajícího autora,“ dodává tvůrce, který má na svém kontě desítky individuálních výstav doma, ale také v zahraničí.

Zemřel Ladislav Županič
Herecký svět truchlí. Zemřel Ladislav Županič, bylo mu 80 let

A jak sám říká, na proslulém uměleckém výtvarném učilišti získal jistou řemeslnou zručnost a seznámil se s různými materiály a technikami. To vše mu hodilo při další práci, ať už jde o sochařství, medailérství či malování.

Široký záběr

„Pokud jde o sochařství, postupně jsem si osvojil štukatérské řemeslo. To je práce se sádrou, hlavně při zhotovování forem, odlévání do různých forem materiálů, jako jsou cín, bronz, epoxid. Asi nejbližší je mi práce se dřevem, jeho opracování, tvarování a nakonec konečná povrchová úprava barevnou polychromií, která umocňuje konečné vyznění díla,“ vyznává se Pavel Vácha.

Pavel Vácha a jeho dílo.
Pavel Vácha, sochař, malíř a medailér: Poznamenala mě česká avantgarda…

Při vzniku obrazů dává přednost klasické olejomalbě, která mu umožňuje pracovat na rozdělaném opusu neomezeně dlouho dobu. Pavel Vácha vytváří jako sochař i malíř stejně rád figurální motivy, ale také abstraktní díla či fantaskní objekty. Zúčastnil se řady domácích i zahraničních workshopů, sympozií, realizoval desítky děl ve spojení s architekturou nejenom v Moravskoslezském kraji.

Nemoralizuje…

„Záměrně se ve své práci vyhýbám prvoplánově tématům, které mohou čerpat z historie, jakékoliv literatury, či snad plnit funkci reportáže, kritiky nebo ideologie… Rozhodně se nesnažím svou tvorbou vychovávat nebo moralizovat…,“ rozjímá o svém dosavadním rozsáhlém díle nenápadný, leč nepřehlédnutelný kumštýř. Ostravu nyní vyměnil za život na venkově v podhůří Jeseníků, uprostřed přírody a zdravém vzduchu. S jubileem však rozhodně se svou tvorbou nekončí, na rok 2025 chystá velkou retrospektivní výstavu v Bruntále, takže má stále práce dost a dost.