„Těší nás, že kromě špičkových souborů a umělců naše pozvání přijali také dva vzácní hosté – americký dramatik Israel Horovitz, jehož hru Lebensraum na festivalu uvedeme v české premiéře, a norský spisovatel Jostein Gaarder, který zhlédne divadelní adaptaci svého románu Dívka s pomeranči,“ říká Jarmila Hájková, ředitelka Divadla loutek Ostrava (DLO).

„S oběma autory se mohou zájemci setkat na besedách – s Israelem Horovitzem v Domě knihy Librex 21. září v 16 hodin, s Josteinem Gaarderem v Divadle loutek 19. září večer,“ dodává Jarmila Hájková.

„Jsme rádi, že festivalová představení se oproti minulým loutkářským bienále odehrají většinou na obou scénách v našem Divadle loutek, což je velký přínos tohoto celosvětového setkání loutkového a alternativního divadla,“ míní Václav Klemens, umělecký šéf DLO.

Součástí devátého ročníku Spectacula jsou inscenace, které vznikly v rámci evropského projektu Létající festival – Rodina a děti v současné Evropě. Do projektu jsou zapojena loutková divadla ze Slovenska, Ukrajiny, Polska, Litvy a za Českou republiku právě Divadlo loutek Ostrava.

Hra Dívka s pomeranči, kterou ostravští loutkáři v rámci projektu nastudovali, už získala několik zahraničních cen a koncem září zavítá do ukrajinského Ivano-Frankivska.

Loutkáři zavítají pochopitelně také letos do ulic a na náměstí. Festival zahájí v pondělí 19. září v 17 hodin průvod masek, který začne na Masarykově náměstí.

Závěrečnou tečku za festivalem udělá populární skupina Buty v pátek 23. září večer na hlavní scéně divadla.