„Letošní rok nás stíhá rána za ranou. Jednak jsme museli festival vinou epidemie o rok odložit. Navíc je už nyní jasné, že minimálně na další rok budeme muset najít dočasný azyl,“ informují organizátoři na svých sociálních sítích.

Konání letního festivalu znemožňuje obnova Hlučínského jezera. Rekonstrukci jezera město plánovalo už několik let. V první etapě projektu mají na bývalé štěrkovně vzniknout protipovodňová opatření. Rekonstrukce by měly začít letos v září.

Hudební festival Colours of Ostrava 2019 v Dolní oblasti Vítkovice, 17. července 2019 v Ostravě. Na snímku Yemi, Zlata Holušová a Tomáš Macura.
NeFestival skončil! Jsem zvědavá, kdo to zaplatí, řekla šéfka Colours Holušová

Hlučínská štěrkovna patří k nejnavštěvovanějším rekreačním místům v Moravskoslezském kraji. „V regionu bychom asi těžko hledali místo s větším rekreačním potenciálem. Revitalizace je ovšem nezbytnou podmínkou pro jeho další rozvoj. Už dnes začínáme diskutovat o možnostech jeho dalšího využití,“ uvedl dříve starosta Hlučína Pavel Paschek.

Organizátoři původně zvažovali uspořádat festival i během plánovaných oprav. „Jednání ohledně možnosti mít festival na břehu Hlučínského jezera i během její rekonstrukce trvala několik týdnů. Nakonec ale nedopadla dobře,“ popisují.

Po domluvě s městem se rozhodli najít alternativní prostor, kde by se příští rok vešly tisíce návštěvníků. „Bylo by příliš riskantní a technicky komplikované pořádat tak velkou akci na staveništi,“ vysvětlují. „Máme vyhlídnutých pár míst a snad už v nejbližších dnech budeme o novém umístění informovat,“ potvrdil jeden z organizátorů Matěj Ostárek.

Další testy v Hlučíně byly negativní
Další testy v Hlučíně byly negativní, klub ale ruší velký turnaj

Návštěvníci z přemístění festivalu nejsou nadšení. „Určitě je to škoda, protože areál a prostředí štěrkovny tvoří velkou část celého zážitku z festivalu. Na druhou stranu si ale myslím, že pokud se podaří najít podobně zajímavý prostor, mohli by toho pořadatelé využít a připravit pro nás zase něco nového,“ říká pravidelný návštěvník Jan Tégláš z Hlučína.

Organizátoři věří, že se festival do areálu Hlučínské štěrkovny vrátí hned, jakmile to bude možné.

Kateřina Milotová