Pobýval ale i ve státech plných nekonečného blahobytu. Muž, který je téměř neustále na cestách… Na čem pracuje v létě nesmírně vitální autor, který vloni oslavil sedmdesátku a žije na Sovinci?

„Momentálně jsem se vrátil z pobytu v lázních, kde jsem skončil v důsledku zranění, které jsem si způsobil ve Vsetíně při natáčení filmového dokumentu, který o mně připravuje režisérka Libuše Rudinská. Naštěstí to nebylo tak vážné a nenechá to na mně trvalé následky. Alespoň doufám,“ sdělil Deníku s optimismem sobě vlastním Jindřich Štreit.

Ilustrační foto
Zmrzlináři: Více prodáme, když je pod mrakem

PŘÍBĚH POTRHLÉHO STAŘÍKA

Snímek o Jindřichu Štreitovi pod pracovním názvem Sudety, má láska natáčí fotografka a dokumentaristka Libuše Rudinská. Je režisérkou například snímku o disidentovi Pavlu Wonkovi, v němž se snažila ukázat „…druhou tvář Pavla Wonky…“. Už téměř patnáct let točí filmy ve vlastní produkci, externě spolupracuje s Českou televizí. Je rovněž autorkou pozoruhodného dokumentu Můj otec George Voskovec, který přibližuje osobní život a uměleckou kariéru Jiřího Voskovce od jeho příchodu do USA v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Získala několik prestižních ocenění v mezinárodních fotografických soutěžích. Rodačka z Uherského Hradiště působila dva roky v Ostravě, kde poznala pedagoga Bořka Sousedíka na lidové konzervatoři, který, jak sama říká, jí přiblížil mnohé ze světa fotografie.

„O čem bude film s Jindřichem Štreitem? Bude to příběh potrhlého staříka,“ sdělila žertem Libuše Rudinská.

„Ne, vážně, Jindřicha Štreita znám už čtvrt století. Moc si jeho práci vážím. Učil mě před lety na pražské FAMU, kde jsem vystudovala fotografii, a já byla jeho žačkou. Obdivuji jeho tvorbu. Za ta léta, co se známe, jsme se stali přáteli, jezdíme spolu občas fotit do různých destinací. Jindřich je nesmírně vnímavý člověk, citlivý umělec a duchem nesmírně mladý člověk. A právě filmem, který s ním natáčím, bych mu chtěla složit hold za to, co mě naučil, a jak mnoho mi v životě pomohl,“ vyznala se Libuše Rudinská. Filmový projekt s pracovním názvem Sudety, má láska by měl být dotočen do konce letošního roku a jak sdělila jeho autorka Deníku, premiéru bude mít v Olomouci. A Jindřich Štreit mezitím stále fotí a připravuje další a další výstavy, a chystá se coby vysokoškolský profesor na další akademický rok.

Ilustrační foto.
ČSSD v Ostravě: vyškrtnutí chtějí zpátky na kandidátku