„Jsem v současné době chudý, ale ne zase tak, abych neměl na láhev drahé whisky. Rozcvičkou už svůj den rozhodně nezačínám,“ sdělil Deníku před časem Jan Saudek. Na otázku, co zjistil po letech o ženách ve svém zralém věku, odpověděl: „Nezjistil jsem vůbec nic, jsem pitomější než na začátku, už v patnácti letech jsem měl zvládnutou teorii, trvalo čtyři roky než jsem mohl pár vteřin praktikovat a je pravda, že moji nejprodávanější fotografii je pes v kožichu nikoliv dívka,“ vyznal se při své zatím poslední návštěvy moravskoslezské metropole nonkonformní tvůrce.

Už bez happeningů…

I takový je současný život světově proslulého fotografa Jana Saudka, který je asi dodnes oceňován více v zahraničí než u nás. Není divu, vždyť v roce 1966 obletěla téměř celý svět jeho úžasná fotografie nazvaná Život, na níž umělecky ztvárnil torzo polonahého muže, který drží na hrudi novorozeně.

„Jsem moc rád, že Výtvarné centrum Chagall navázalo s tímto úžasným umělcem výborný kontakt a jeho zatím šest výstav jsme mohli postupně od konce devadesátých let minulého století až do současnosti prezentovat v našich výstavních prostorách v Ostravě i v Karviné. Pochopitelně, že s přibývajícím věkem umělce, už nemůžeme očekávat ony nespoutané happeningy, spojené s vernisáží, na níž zavítaly stovky návštěvníků.

Mám ale osobně velkou radost z toho, že je Jan Saudek – na svůj věk – v parádní kondici. Proto bych chtěl pozvat všechny milovníky umění, a nemusí to být jenom fajnšmekři na fotografii do výstavních prostor v Repinově ulici. Jan Saudek se zde profiluje skutečně jako matador světové umělecké fotografie a navíc si mnohé z nich mohou zájemci zakoupit, ale také třeba pouze meditovat nad vystavenými snímky,“ říká Petr Pavliňák šéf ostravského Výtvarného centra Chagall.

Výstava potrvá do 28. června 2022.