Dnes (v pátek) od 18 hodin se představí v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic se svým Philip Glass Ensemble, kde zazní jeho opus nazvaný Hudba o dvanácti částech, což znamená pro posluchače nevšední zážitek v podobě koncertu, který je s přestávkami plánován do 23 hodin.

Opera o Kafkovi

„Všechno je věc náhody. Když jsem byl vloni v New Yorku na koncertě Philipa Glasse u příležitosti jeho pětasedmdesátých narozenin, měl jsem velké přání Philipa přivést na Ostravské dny 2013, což se podařilo a jsem nesmírně šťasten," svěřil se včera Petr Kotík, ředitel festivalu Ostravské dny, ale také skladatel a dirigent.

„Do Ostravy jsem přijel z Edinburgu, kde jsem konzultoval s britským dramatikem a scenáristou Christopherem Hamptonem svoji novou operu o Franzi Kafkovi, kterou nyní dokončuji. Možná že se její premiéra uskuteční v pražském Divadle Archa. Mám v České republice řadu přátel, s nimiž jsem v minulosti spolupracoval. Patří k nim například vynikající filmový střihač Miroslav Janek," říká Philip Glass, který měl včera v Ostravě velmi nabitý program.

Vrchol minimalismu

Na otázku na dopolední tiskové konferenci, jak vnímá prostředí Gongu, kde se odehraje dnešní koncert, odpověděl: „Zatím jsem viděl tuto zajímavou budovu jen na fotografiích, zkouška mě teprve čeká. Ale ta fotografie mi připomíná dílo jednoho amerického výtvarného umělce, určitě zajímavá stavba," dodal skladatel.

Jeho Hudba o dvanácti částech, která zazní dnes v Gongu, vznikala v období mezi květnem 1971 a dubnem 1974. „Hudba Music of Twelve Parts (Hudba o dvanácti částech) stojí mimo časová měřítka. Když začne být jasné, že se nebude nic dít v běžném smyslu, začne se pozornost posluchačů upírat na postupné proměňování hudebního materiálu," sdělil skladatel před časem v jednom rozhovoru.

Podle Philipa Glasse patří toto dílo ještě do vrcholného období minimalismu. Společně s ním se v Gongu představí také členové jeho hudební formace, kterou založil před pětačtyřiceti lety Philip Glass Ensemble. V současné době je jejím hudebním ředitelem Michael Riesman a vedle Philipa Glasse ji tvoří Lisa Bielawa, David Cromwell, Stephen Erb, Jon Gibbon, Mick Rossi a Andrew Sterman.