Na letošní šestnáctý ročník tohoto hudebního klání se přihlásilo celkem čtrnáct souborů z Čech, Moravy, ale i Slovenska, Rakouska a Číny. Koná se o víkendu 7. a 8. června v Domě kultury města Ostravy, který je také spolu s českým Sdružením dechových orchestrů jeho hlavním organizátorem.

„K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru českých, moravských a slezských dechových orchestrů, podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně a nabídnout jim možnost navázání mezinárodních uměleckých kontaktů. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu," říká Taťana Strakošová za pořadatele festivalu.

Carmina Burana s Májovákem

Výkony soutěžících bude sledovat pětičlenná porota, složená z předních mezinárodních odborníků na dechovou hudbu.

Letos bychom mezi soutěžícími marně hledali Velký dechový orchestr Májovák, který byl v minulosti velmi úspěšný. Na pódiu Domu kultury města Ostravy se však objeví, i když tentokrát v ryze reprezentativní roli. Vzal ji na sebe jako garant slavnostního zahajovacího koncertu, který se uskuteční v pátek 7. června od 19 hodin. Májovák předvede spolu s karvinským koncertním sborem Permoník a členy sboru opery Národního divadla moravskoslezského světoznámou kantátu německého skladatele Carla Orffa Carmina Burana. V sólových partiích monumentálního opusu vystoupí sopranistka Veronika Holbová, tenorista Peter Svetlík a barytonista Jakub Tolaš.

Carmina Burana zazní v Domě kultury města Ostravy v podání přibližně sta zpěváků a muzikantů, vedených dirigentem Markem Prášilem a sbormistry Jurijem Galatenkem a Evou Šeinerovou.

Slavnostní ráz bude mít také závěr XVI. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2013, kterou završí koncert Národního symfonického dechového orchestru pod taktovkou Václava Blahunka, Marka Prášila a Jiřího Čani. Všechna vystoupení soutěžících orchestrů, včetně reprezentativních slavnostních koncertů, jsou v Domě kultury města Ostravy po oba dny, 7. a 8. června, přístupná ostravské veřejnosti.