„Vidíte, pohnula se. Já jsem vám říkal, že to není figurína, ale člověk. Co to tam ta paní dělá?“ obrátil se zvídavý chlapeček na své rodiče, kteří mu nedokázali odpovědět.

 „Nic nedělá, jen tak si levituje. To je paní kaskadérka, ona tam pracuje,“ vysvětlovali udiveným dětem zástupci filmařského štábu, který v Karlově Studánce ve dnech 16. až 20. července natáčí nový seriál „To se vysvětlí, soudruzi“.

Akta X po česku: To se vysvětlí, soudruzi

Čeští tvůrci dostali nápad přenést základní schéma seriálu Akta X do Česka, do doby socialismu. Díky seriálu se dozvíme, jak se počátkem osmdesátých let vyšetřovaly mýty, záhady a paranormální jevy.

Díky mezinárodní koprodukci nás v roce 2024 v televizi čeká opravdu výpravná podívaná. Těší se na ni zejména obyvatelé Karlovy Studánky, kteří si jako komparsisté oblékli retro kostýmy, aby filmařům vytvořili atmosféru osmdesátek.

„To se vysvětlí, soudruzi,“ je základní hláška, kterou vědecky založení vyšetřovatelé komentují paranormální jevy, když pomáhají komunistické policii řešit záhady.

Jednotlivé seriálové epizody si mezi sebou rozdělili režiséři Matěj Chlupáček a Michal Samir. V hlavních rolích se můžeme těšit na Jiřího Macháčka, Jan Cinu, Leoše Nohu, Annu Fialovou, Lenku Termerovou a další. Tajuplné příběhy se odehrávají na rozhraní komediálního a kriminálního žánru, kde se humor střídá s emocemi a paranormálními jevy.

„Na ČVUT v letech 1982 až 1992 opravdu existoval útvar, který vyšetřoval cokoli, co bylo nevysvětlitelné v rámci běžného vyšetřování. My jsme si z toho vzali jen základní premisu a proměnili jsme to v mnohem žánrovější vyprávění,“ prozradil režisér Chlupáček reálný předobraz seriálu divákům České televize s tím, že v seriálu samozřejmě nechybí ani akční scény a kaskadéři.

Karlova Studánka měla plná parkoviště také 3. června 2023, když se zde kolem hlavní silnice konaly tradiční trhy.
Paradox Karlovy Studánky: čistý vzduch a plná parkoviště

První seriálová role Jiřího Macháčka

Herec Jiří Macháček se zatím účinkování v seriálech bránil. Když si ale přečetl skvělý scénář, rozhodl se pro první seriálovou roli ve své herecké kariéře.

„Ta moje postava vyšetřovatele má dost vlastních problémů. Může se zdát, že je cynická. Pracuje v ústavu paranormálních jevů, kde ve své kanceláři zkoumá satanistické prvky v imperialistické hudbě, takže tam má k dispozici všechna západní elpíčka, co jsme si kdysi přáli mít. Vypadá to, že se tam schovává. Hned v prvním díle mu tam vstoupí detektiv, kterého hraje Jan Cina. Studovaný člověk, který věří paranormálním jevům. Já hraju skeptika, který tomu nevěří, takže mezi námi vzniká napětí,“ popsal Jiří Macháček svou postavu vyšetřovatele Davida Zajíce divákům České televize. Prozradil, že co se týká paranormálních jevů, je v soukromém životě stejný skeptik jako vyšetřovatel, kterého hraje.

Leoš Noha jako hodný estébák

Zatímco Macháček a jeho kolegové jsou založením vědci, dalšími postavami jsou ostří estébáci, které baví mlátit lidi. Samozřejmě také s násilím filmoví tvůrci pracují v žánru komediální nadsázky. Herec Leoš Noha přijal nezvyklou nabídku. V seriálu je postava nečekaně hodný, chápavý až sympatický estébák.

„Byla to výzva. Já samozřejmě vím, že jde o protimluv, protože ve skutečnosti existovali jen zlí estébáci. Je to podobná role pohádkové postavy, jako kdybych měl hrát čerta nebo vodníka,“ popsal Noha svou postavu hodného estébáka pro Českou televizi.

Jeden z dílů seriálu se odehrává v lázních, kde zavraždili ruského generála a jeho smrt předpověděla místní vědma. Tak si na ni došláplo StB. V dalších epizodách nás čeká UFO, posedlá vraždící loutka, samovznícení nebo žena, kterou opakovaně zasáhl blesk.

Karlova Studánka a filmaři

Nejslavnějším filmem z Karlovy Studánky je komedie S tebou mě baví svět, ve které se objevuje řada místních komparzistů. Stačí v Karlově Studánce zahlédnout známý hotel a hned se vám vybaví hit Sladké mámení. Marie Poledňáková natáčela svou komedii století v zimě 1982 ve Studánce ve Slezském domě.

Herec Pavel Nový v Kralově Studánce v roce 2019. Ukazuje na slavný balkon, ze kterého skočil jako filmový tatínek Pepa v komedii S tebou mě baví svět. Obešel se bez kaskadéra.
Pavel Nový natěšený v Karlově Studánce, se vzpomínkami na S tebou mě baví svět

Režisér Jan Hřebejk natáčel v Karlově Studánce některé epizody krimiseriálu Místo zločinu Ostrava.

Horské lázně Karlova Studánka zájem filmařů potěšil.

„Mezi hlavní objekty, které se v novém seriálu objeví, patří lázeňské domy Libuše a Slezský dům. Dále bazénový komplex v Letních lázních a objekt Hudební haly, a v neposlední řadě nádherné exteriéry Karlovy Studánky,“ uvedla k současnému natáčení Michaela Kozáková, asistentka ředitele Horských lázní Karlova Studánka.

„Štáb včetně herců je v lázních také ubytován. Stravování probíhá v lázeňském domě Libuše, ale také v restauraci Letní lázně. Škoda, že z léčebných procedur z časových důvodů natáčení filmaři nevyužívají nic krom bazénového komplexu,“ uzavřela Michaela Kozáková.