Toto ostravské hudební uskupení absolvuje v době od 4. do 27. prosince 2009 celkem sedmnáct koncertů, na kterých zazní především melodie z nového tematicky zaměřeného alba s názvem Koleda. CD obsahuje koledy známé, méně známé i autorské.

Oficiálně mělo turné KOLEDA začít 8. prosince křtem stejnojmenného CD Koleda v Ostravě, ale protože zájem a odezva na vydané album je daleko větší než se čekalo, začíná turné již 4. prosince v ČT živým hraním v Dobrém ránu z Moravy a Slezska.

Slavnostní křest alba pak proběhne v úterý 8. prosince v sále Českého rozhlasu Ostrava a bude přenášen živě do éteru.

Zajímavostí je, že album Koleda vychází jak v jednoduchém plastovém obalu, tak i v exclusivní limitované edici, která obsahuje třístránkový digipack, leporelový Betlém, ražbu na titulní straně a šestnáctistránkový booklet s průvodním slovem a všemi texty alba.

Koleda Tour

4. prosince – 6 hodin / ČT2, Dobré ráno z Moravy a Slezska
6. prosince – 14 hodin / Ostrava-Hrabůvka, Dr. Martínka 4, K -TRIO (Mikulášská neděle)
6. prosince – 18 hodin / Václavovice (u Šenova), kostel sv. Václava (akustický koncert)
8. prosince – 18 hodin / Ostrava, sál Českého rozhlasu Ostrava (křest CD)
15. prosince – 18 hodin / Frýdek-Místek, zámek
17. prosince – 19 hodin / Opava, Loutkové divadlo (křest CD)
18. prosince – 19 hodin / Opava, Loutkové divadlo
19. prosince – 20 hodin / Mosty u Jablunkova, hotel Grúň
20. prosince – 18 hodin / Frenštát pod Radhoštěm, DK
27. prosince – 17 hodin / Rožnov pod Radhoštěm, evangelický kostel

Tomáš Kočko

Písničkář Tomáš Kočko vstoupil do povědomí širší veřejnosti s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů – Ladislava Nezdařila . Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, který své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje.

Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudebn&iacu te; formaci „Tomáš Kočko & ORCHESTR“.

Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Od přelomového alba Hodovnice jsou součástí repertoáru písně tematicky ukotvené v rodnověří. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy.

Zvuk kapely je akustický, poučený rockem, etnickou hudbou i jazzem. Tomáš Kočko & ORCHESTR vystupovali na mnoha významných festivalech world music, festivalech folkových, folklórních, rockových i festivalech alternativní hudby v ČR i zahraničí (Viljandi Pärimusmuuusika festival, EBU – Europian broadcasting union, Nowa tradycja, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Le village européen des nouvelles musiques traditionnelles, Ethnosfera 2002 … atd.).

V roce 1999 vyšlo debutové CD HORNÍ CHLAPCI (INDIES rec.1999) a toto album bylo časopisem FOLK & Country hodnoceno jako DEBUT ROKU!

Neméně úspěšné bylo i druhé CD Do kamene tesané aneb ONDRÁŠ (Indies rec. 2000), které se stalo inspiračním zdrojem pro pozdější vznik polského divadelního představení Ondraszek – pan Lysej Góry a následně turistického projektu Ondrášovo-Ondraszkovo.

Třetí album pod názvem HODOVNICE (Indies rec. 2001) se setkalo s příznivými ohlasy nejen u nás, ale i v zahraničí. Neřadové album SADNÉ ZRNO (TKA 2002) pak vyšlo jako příloha čtvrtého vydání básnické sbírky L. Nezdařila Horní chlapci.

Album DO TANCA! bylo Akademií populární hudby nominováno na cenu Anděl 2003.

Aktuální CD POPLÓR (Indies rec. 2006) se v konkurenci alb z celého světa drželo dva měsíce v Top 20 Europian World Music Charts a vyhrálo ocenění Anděl 2006 – Deska roku v kategorii world music.

Kromě koncertní činnosti Tomáš Kočko spolupracuje s Těšínským divadlem (projekty Těšínské niebo a Ondraszek – pan Łysej Góry), s divadlem Radost (Kouzelná píšťalka, O Honzovi a zakleté princezně) a v roli producenta se podílel na vzniku etnometalového alba Relic Dances a Osamělí (spojení metalu a folklóru – Anděl v kategorii Hard & Heavy)) skupiny Silent Stream Of Godless Elegy.