Letošní premiérou je magická komedie Bouře, diváky ale čeká mnohem víc, třeba návrat Hamleta, Zimní pohádky nebo po delší době opět slovenského představení - Komédia omylov.

Když kluk potká holku

Pořadatelé Letních shakespearovských slavností se už nemohou dočkat, až přivítají první diváky. Startuje se dlouho očekávanou novinkou – premiérou Bouře, nejkrásnější Shakespearovou pozdní hrou. A noční generálky pod taktovkou režijního dua SKUTR naznačily, že půjde o podívanou mimořádnou. V inscenaci plné lásky, pletich a odpuštění se v jedné z rolí představí Zdeněk Piškula.

„Chtěl jsem, aby můj Ferdinand nebyl prvoplánový hrdina, ale tak trošku ňouma, zatížený tím, že se narodil do královské rodiny a vyrůstal v upjatém dvorském prostředí. No a na ostrově pak pozná holku bez zábran a předsudků,“ prozrazuje herec. Holka, kterou zmiňuje, se jmenuje Miranda a hraje ji Eliška Křenková.

„Nechtěli jsme Mirandu uchopit jen jako čistou bílou lilii, protože lidé takoví nejsou. Pak by se s ní divák asi nedokázal ztotožnit,” říká Eliška. I v dalších rolích uvidí diváci současnou hereckou elitu, konkrétně Davida Prachaře, Josefa Poláška, Marka Daniela, Ondřeje Malého nebo Csongora Kassaie.

Otevření nově opravené bývalé ředitelské vily v areálu hornického muzea Landek Park veřejnosti, čtvrtek 15. července 2021 v Ostravě-Petřkovicích.
OBRAZEM: Stoletá historická vila v Ostravě září novotou. Podívejte se dovnitř

Hamlet, kterému nechybí humor

Na programu bude i jedna z nejslavnějších Shakespearových her vůbec, Hamlet. Tragédie v nastudování režiséra Michala Vajdičky je výjimečná mimo jiné i řadou komických momentů.

„První polovina je až překvapivě plná humoru. Shakespeare je geniální autor a Hamlet je podle mě jeho vůbec nejlepší hra,” prozrazuje představitel titulní role Jaroslav Plesl. Tomu sekundují coby Ofélie dvě mladé populární herečky – Veronika Khek Kubařová a Veronika Čermák Macková. A milou zajímavostí je, že druhá jmenovaná se na pódiu setkává se svým manželem, charismatickým Hynkem Čermákem v roli Claudia a ducha.

 

Městská část Mariánské Hory a Hulváky, okolí ulic Bendlova a Slévárenská, 15. července 2021 v Ostravě.
Situace v obávané ostravské čtvrti se zhoršuje. Radnice chce v boji přitvrdit

Veronika Arichteva se vrací

Dalším oblíbeným titulem, který i letos diváky potěší, je Zimní pohádka. Do té se po mateřské dovolené vrací temperamentní Veronika Arichteva v roli Perdity.

Alternuje ji neméně oslnivá Eva Burešová. A když Zimní pohádka, tak nechybí Martin Hofmann s Michalem Isteníkem, nebo Alena Mihulová se Sašou Rašilovem.

Komédia omylov ze Slovenska

Po delší pauze se do Ostravy vrací také slovenské představení. Bratislavský titul Komédia omylov je velice humorná komedie, na rozdíl od ostravského zpracování však dvě sourozenecké dvojice neztvární čtyři herci, ale pouze dva ve strhující dvojroli.

Vstupenky a další informace Vstupenky je možné zakoupit na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a v prodejní síti Ticketmaster. O aktualitách jsou diváci informováni prostřednictvím webu festivalu a na sociálních sítích.