Šestý ročník třídenního knižního veletrhu začíná už dnes v 10 hodin na bývalém ostravském výstavišti Černá louka.

„Motto veletrhu zní ,Knížky pro radost' a to je výstižné, protože ve všech diskusích a kampaních o čtení a čtenářství se někdy zapomíná na to, že čtení je především radost a zábava. Knižní veletrh bude už čtvrtý rok součástí víkendu, kdy se konají ještě další veletrhy Dovolená a region a lázeňství a Svatba. A k tomu všemu knihy patří: dovolenou si bez knihy umí asi představit málokdo, a svatbu zrovna tak. Někdy se říká, že všechno už bylo napsáno, a to je do značné míry pravda. Kdybychom pozorně četli krásnou literaturu, dokázali bychom se vyvarovat všech krizí a konfliktů, nejenom těch manželských," uvedla Markéta Hejkalová, ředitel Ostravského knižního veletrhu.

Moravskoslezská přesilovka

close POPULÁRNÍ ZÁHADOLOG Arnošt Vašíček nabídne návštěvníkům nové střípky ze světa záhad. zoom_in Velmi silné zastoupení mají i letos prozaici, básníci a literární vědci z Moravskoslezského kraje. V bohatém doprovodném programu, který bude po celé tři dny probíhat na několika scénách, se na hlavní z nich na scéně Fata Morgána v prvním patře pavilonu A představí v sobotu od 11.30 hodin členové ostravského střediska Obce spisovatelů České republiky.

„Půjde o kaleidoskop žánrové všehochuti pod názvem Hury bury, jaksik bylo…, v němž Jana Richterová, Miroslav Stoniš, Jana Hochmannová, Jarmila Marie Skalná, Božena Klímová, Radana Šatánková, Břetislav Uhlář a Miroslav Sehnal a moje maličkost seznámí návštěvníky s ukázkami své nejnovější prozaické a poetické tvorby," sdělila Lydie Romanská, předsedkyně ostravského střediska Obce spisovatelů České republiky.

Prozaik Miroslav Sehnal a básník Břetislav Uhlář se na stejné scéně sejdou s diváky už v pátek od 17 hodin v zábavné féerii nazvané Literoterapie aneb Jestli jste gramotní, dostanete knihu.

„Jde v podstatě o trošku netradiční autorské čtení spojené s obdarováním trpělivě trpících posluchačů některou z šesti společných prozaicko-poetických satirických knížek, které jsme spolu doposud s Břetislavem Uhlářem napsali," uvedl v této souvislosti Miroslav Sehnal.

Na knižním veletrhu nebude ani tento rok chybět známý ostravský luštitel záhad spisovatel Arnošt Vašíček a prozaička Eva Tvrdá. Přijedou ale také „přespolní autoři" Petra Braunová, Bohumil Vurm, Zuzana Foffová, Tomáš Hořava a mnoho dalších.

Ostravský publicista Martin Jiroušek, věnující se dlouhodobě literárním, ale i filmovým dějinám českého hororu, představí svou knižní prvotinu Černý bod, mapující vývoj tohoto žánru u nás od počátku 19. století.

Knihu Divné dny Láska v pěti novelách Hany Pražákové, Etely Farkašové, Věry Noskové, Evy Tvrdé a Markéty Hejkalové pokřtí v neděli v 11 hodin redaktorka Českého rozhlasu Dagmar Misařová.

Už první den dopoledne bude vyhodnocena soutěž O nejhezčí básničku na téma Motocykl. Ceny do soutěže věnoval Moravskoslezský kraj.

Nohavica zazpívá literátům

Největší doprovodnou akcí bude koncert nazvaný Básníkům české země, na němž Jarek Nohavica zazpívá a přednese své oblíbené básně v sobotu od 19 hodin v Heligonce.

Jaromír Nohavica je už od prvního ročníku pravidelným návštěvníkem Ostravského knižního veletrhu a jako výraz přízně a podpory se rozhodl věnovat koncert výhradně jeho vystavovatelům a návštěvníkům.

Vstupenky na jeho koncert se proto budou prodávat jenom na veletrhu v pátek od 12 hodin ve stánku nakladatelství Hejkal. A přednost bude mít ten, kdo si na veletrhu zakoupí alespoň jednu knihu.

Zastoupena je i Česká televize početnými programy, mezi nimiž nebudou chybět Šotek a atlas zvířat, Bludišťáci, Wifina 2, Draci v hrnci chrlí nové nápady a další.

Pro zvětšení na tabulku klikněte:

close zoom_in