Volnost a vzájemná tolerance

„Programem skupiny je obhajoba klasické malby, volnosti výtvarného projevu, vzájemné tolerance a rozvíjení tradice poutavého obrazového sdělení v konfrontaci s konceptuálním uměním, instalacemi, performancí a happeningem,“ říká Rea Michalová, zakladatelka skupiny (vznikla v roce 2009 v Praze), historička umění, kurátorka, autorka desítky publikací o současném kumštu.

A kdo další tvoří „Natvrdlé“? Všechny spojuje studium na pražské Akademii výtvarných umění: Karel Jerie absolvoval v ateliéru malby u Antonína Střížka a Michaela Rittsteina v roce 2005. Jeho doménou je komiks. Připomeňme v této souvislosti jeho komiksová alba Oidipus Rex či Šifra mistra Hanky či vítězství na komiksovém festivalu v Lodži.

„Nejsme klasická skupina. Našli jsme společnou řeč. Dohodli jsme se na sérii výstav. Máme společný přístup k malbě," poznamenal před časem v rozhovoru pro Deník Karel Jerie.

Někdo žije smutný, někdo veselý život

Jaroslav Valečka je malíř a grafik, jehož pedagogové byli Jiří Sopko a Jan Hendrych. Věnuje se krajinomalbě, ale také figurální tvorbě. Lákají ho bývalé Sudety, kde strávil své dětství.

„Někdo žije smutný, někdo veselý život. My malujeme ty stránky, na které chceme myslet. Ve větší míře jsou veselé, citově významné," vysvětluje další člen skupiny Natvrdlí Lukáš Miffek, jehož hlavními pedagogy na pražské Akademii výtvarných umění byli Antonín Střížek a Lukáš Rittstein.

Pracuje v prostoru stvořeném spíše pro srdce než pro intelekt. Nachází kouzlo v banálnosti. Autor nahlíží na svou tvorbu spíše jako na hru, nikoli jako na přesnou transkripci skutečnosti a zachycení reálných vztahů. Jitří naši fantazii i základní smysly a pudy. Přiznává svou zálibu ve starých autech. Jádro a specifikum jeho tvorby představují obrazy „retro“ žen, filtrované přes oblast libida. Do umělcova tematického rejstříku neodmyslitelně patří také kritická reflexe pop-artových prvků konzumu či obhajoba českých tradic. 

Už léta si připadám jako natvrdlý…

Michal Novotný alias Micl, který uzavírá skupinu Natvrdlých: „Už léta si připadám jako natvrdlý a teď se to konečně ukázalo jako výhoda," říká s úsměvem Michal Novotný. Ten pro změnu studoval na pražské AVU sochařství a malbu u Jiřího Načeradského, Karle Nepraše a Jiřího Davida.

Ve své tvorbě se snaží být vtipný a myslí si, že pro výtvarné dílo je důležitá krása. Nejraději vysekává kamenné sochy mužů, zoomorfů a sněhuláků. Pokud maluje, pak mraky, obilí, melouny, motýlí křídla, mrkve, mercedesy, nebo krávy pasoucí se poblíž Vltavy, létající slony, prasata a květy vlčích máků, svou ženu, přátele, jejich příběhy a své sny nebo obrazy z dovolených. Někdy objeví dostatečně závažné téma, situaci nebo námět na sochu, kterou je líný udělat. To mu pak stačí k malování pouze barvy – neapolská žluť a černá.

+ Výstava Natvrdlých bude zahájena - za účasti autorů - v ostravském Výtvarném centru Chagall 7. září v 17 hodin.