„Jsme rádi, že se nám podařilo věnovat návštěvníkům naší galerie tento dárek, u příležitosti třicátých narozenin Výtvarného centra Chagall. Výstava nabídne ilustrace Marka Chagalla k Bibli z roku 1956, dále dvanáct grafik Pabla Picassa z roku 1963 a stejný počet grafických děl Joana Mira ze sedmdesátých let minulého století,“ uvedl pro Deník Petr Pavliňák, kurátor výstavy a šéf „Chagallu“.

Třicátiny

„Když jsme 9. září v roce 1990 začínali, někteří nevěřícně kroutili hlavami a pochybovali o tom, že by na pomyslných hranicích hranicích Moravské Ostravy a Přívozu mohlo vyrůst nějaké výtvarné centrum,“ vzpomíná na začátky „Chagallu“ – největší soukromé výtvarné galerie v moravskoslezské metropoli - jeho současný ředitel, kurátor, fotograf, manažer a výtvarník v jedné osobě Petr Pavliňák.

„Nejednou nám vyčítali především mladší alternativní autoři, že jdeme po vyšlapaných komerčních cestičkách a bojíme se experimentu. Samozřejmě že v soukromém podnikání se sází spíše na jistoty. Ale naše galerie se věnovala i těmto tvůrcům netradičních výtvarných postupů, jak tomu bylo třeba v případě pořádání akce Graffiti Art Ostrava. Mládí bylo zastoupeno také na třech ročnících Bienále české grafiky a mezinárodních výstavních projektech Výtvarné dotyky Visegrádské čtyřky a Grafické dotyky Visegrádské čtyřky, které byly reprízovány ve všech spolupořádajících zemích," řekl Petr Pavliňák.

Nejenom výstavy

„Vedle výstav se zde konaly koncerty, literární křty nových prozaických a básnických děl. Našly si k nám cestu osobnosti, mezi kterými nechyběly ani Jarek Nohavica, Věra Špinarová, Jiřina Bohdalová, Lubor Tokoš, Janek Rokyta, Pepa Streichl, Eva Vejmělková, Eva Dřízgová-Jirušová, Petr Šiška, Zdeněk Dejmek a mnozí další,“ dodal Petr Pavliňák. Ale podle jeho slov nebylo vždy jenom „posvícení“.

„Minimálně dvakrát ročně jsem uvažoval o tom, že skončím s podnikáním v oblasti umění a začnu se věnovat úplně něčemu jinému. To byly krizové okamžiky, které se ne vždy lehce překonávají a občas se vracejí,“ přiznal Petr Pavliňák.

„Po nucené pauze - způsobené coronavirovou situací -, kdy jsme měli naši galerii uzavřenou, se zase vracíme k původní výstavní dramaturgii letošního roku. Moc se těším na grafická díla tří světových titánů výtvarného umění, ale také na všechny další prezentace dalších, třebaže už ne tolik slavných umělců, jakými bezesporu zůstávají Pablo Picasso, Joan Miró a Marc Chagall,“ uzvařel naše setkání Petr Pavliňák.

PICTOART JOANA MIRA:

close PICTOART JOANA MIRA info Zdroj: Archiv centra Chagall zoom_in