Koncem března v prostorách pražského Karolina mu byla udělena hlavní cena soutěže Grafika roku 2021 v kategorii A za grafický velkoformátový list nazvaný NO2ik, serigrafii o rozměru 1000 krát 1550 milimetrů.
„Pochopitelně jsem měl z tohoto ocenění obrovskou radost, když si jenom pomyslím, že ve stejné kategorii se mnou soutěžili takoví bardové našeho umění, jakými bezesporu jsou například Jiří Šalamoun nebo František Hodonský. Bohužel, ale bylo mi velmi líto, že právě Jiří Šalamoun cestou na vyhlášení laureátů této ceny zemřel. Velice si vážím jeho celoživotního díla,“ říká Marek Sibinský, současný docent na Fakultě umění Ostravské univerzity a vedoucí katedry grafiky a kresby.
„A také si cením toho že jsem měl jakousi zpětnou vazbu z toho, co vytvářím. Už proto, že porota byla složená z našich předních odborníků. O to více jsem byl potěšen ze svého výsledku,“ uvedl skromný umělec.
A odkud bere tvůrce náměty pro svá díla? „Grafika z cyklu experimentálních tisků, jsou sondou do identity jedince, světa ovlivněného spoustou informací, zajímá mě právě, jak člověk obstojí každodenně v současné společnosti, doslova atakován médii, technikou…,“ míní autor.
Úspěšné studentky
Marek Sibinský byl v tomto případě potěšen i jako pedagog. Už proto, že dvě jeho studentky ve svých kategoriích bodovaly. A konkurence ze všech uměleckých vysokých škol České republiky byla opravdu těžká. O to více mají radost studentky Antonia Morihladková, která získala ocenění v kategorii za techniku Tisku z výšky a také v kategorii serigrafie sítotisk byla oceněna další studentka ze Sibinského „líhně“ Romana Floreková.
O velice silném tvůrčím potenciálu Marka Sibinského svědčí i další nedávné vavříny, které si odvezl z polského města Kielce. „Získal jsem jednu z hlavních cen třetího ročníku mezinárodní přehlídky litografie. Jedná se skutečně o prestižní soutěžní přehlídku, do níž se přihlásili autoři z celého světa od Argentiny až po Japonsko, takže porota rozhodovala ze dvou stovek prací,“ sdělil Marek Sibinský.
Podle jeho slov projekt nazvaný LITHO Kielce si klade za cíl propagovat litografie a také mapovat jejich vývoj v podobě nových způsobů využití a kombinace s jinými technikami.
„Výstava, která je součástí soutěže má ukázat také možnosti umělecké tvorby, kterou autorům nabízí práce s kamenem a současně jim umožnuje prověřit stav této unikátní grafické techniky,“ doplnil Marek Sibinský.
Benátky a Berlín
I v době prázdnin a dovolených aktivity Marka Sibinského neustávají. „Jsem zapojen do mezinárodního projektu s polským tvůrcem Thomasem Wendlandem a spolu s dalšími autory bych se měl podílet na sérii prestižních výstav v Benátkách, zřejmě také i v dalších městech jiných států, včetně Polska. Nechtěl bych ale předbíhat a něco konkretizovat, jsem malinko pověrčivý,“ říká s bezelstným úsměvem Marek Sibinský.
A kde chce přece jenom trochu odpočívat během letních měsíců? „Láká mě na několik dnů Berlín. Myslím, že se tam ději zajímavé věci, zejména v oblasti současného kumštu, což platí nejenom pro výtvarné umění. No a čeká mě také hodně práce kolem vlastního domu, ale i to je moje soukromá relaxace,“ rozloučil se s námi Marek Sibinský, umělec, o němž asi v budoucnu ještě hodně uslyšíme.