V ostravské ČEZ Aréně se představil na koncertě s orchestrem Jihočeské opery z Českých Budějovic pod taktovkou třiapadesátiletého, rovněž argentinského dirigenta Maria De Roseho. A jako hosta večera si sám vybral slovenskou sopranistku Lindu Balovou.

Kontakt s publikem

Je něco po půl sedmé, sobotní podvečer. Do ostravské ČEZ Arény přicházejí především milovníci operní a písňové tvorby. „Těším se na Josého Curu. Je fantastický, krásný a má božský hlas," svěřila se ještě před vchodem do haly Marie Horáčková, pedagožka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě.

Krátce po 19. hodině zní prolog a intermezzo z Leoncavallovy opery Komedianti. A to už José Cura velmi osobitě prochází mezi posluchači halou, dokonce se jednotlivě pozdraví s několika diváky a přitom s mikrofonem v ruce zpívá árii Cania z Komediantů.

„Moje čeština má omezené možnosti, naučil jsem se několik českých slov, patří k nim i perlivá voda," usmívá se protagonista večera. Zve na pódium Lindu Balovou a v první půli zní ještě hudba Verdiho a třeba krásné árie z opery Otello.

Puccini, Dvořák i Beatles

Po přestávce další část koncertu patří ukázkám z Pucciniho oper Turandot, Tosca, Manon Lescaut, Bohéma a Madame Butterfly. „Trochu mě mrzí, že nemáte program," říká s úsměvem José Cura a během zpívání i mimo něj se začíná rychleji pohybovat. Důvod je prostý. „Je mi zima," přiznává pěvec. Ale je v úžasné pohodě, skvělé náladě, kterou především zpěvem přenáší na publikum. Umělec je velmi galantní k Lindě Balové, které dává dostatečný prostor v průběhu večera, aby se umělecky projevila. Pravda, v árii Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy Rusalky jsme už určitě v Ostravě slyšeli lepší pěvecké výkony, než předvedla v sobotu Linda Balová, ale sympatická pěvkyně byla Josému Curovi více než důstojným hostem. Ten ještě zazpíval španělské i argentinské písně. V průběhu večera si vzal do ruky také kytaru, o níž prohlásil, že jí změna teploty nedělá dobře, a „střihnul si" slavnou píseň Yesterday od Beatles.

Obrovské charisma

S publikem se rozloučil ve velkém stylu hodném světového operní mága slavnou árií Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot a sklidil za to ovace vestoje. José Cura v Ostravě potvrdil, že je charismatický člověk, který dovede okamžitě navázat kontakt s publikem a netrpí hvězdnými manýrami. Jistě kouzelný večer pro více než tři tisíce návštěvníků ostravského koncertu…

„Byl to pro mě úžasný zážitek, byť se odehrál ve sportovní hale. Nádherný zpěv," takto lakonicky komentoval své pocity jako divák přední ostravský herec Jan Fišar.