Atraktivní prostředí a bohatý kulturní program Parníku však určitě netkví jen v tom, že je spravován Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

„Tahle příspěvková organizace, která kromě nás provozuje též klub Atlantik, Minikinokavárnu, Výstavní síň Sokolská 26 a kulturní zařízení Gama, dostává roční dotace,“ prozrazuje klubový dramaturg Pavel Giertl, který však jedním dechem pobaveně zdůrazňuje, že to není jediný zdroj příjmu: „Určitě to není tak, že bychom v lednu spočítali penízky, rozdali je mezi sebe a kapely, a pak celý rok seděli v klubu se založenýma rukama. Účinkující z více než devadesáti procent honorujeme ziskem ze vstupného, příspěvky sponzorů a prostředky získanými z grantů.“

Parník se za necelých patnáct let existence vyprofiloval v místo, kam se chodí za tou nejšpičkovější muzikou v oblastech jazzu, blues a mnohých dalších žánrů, které nepatří do mainstreamu (hlavní a nejpopulárnější hudební styly – pozn. red.). „Když jsme v Parníku začínali, bylo našim záměrem vybudovat v Ostravě jazzový klub,“ říká Giertl. „Ovšem po pár letech, když prvotní jazzový boom opadl, jsme muzikantský záběr rozšířili i o další žánry. Nechali jsme se inspirovat televizním pořadem Sešli se…, který u nás natáčel Jiří Pavlica, umělecký vedoucí moravské cimbálové kapely Hradišťan.“

Kostru programové skladby tvoří od roku 2004 už tradiční festival Ostrava Jazz Night. „Tuhle akci hojně navštěvují i posluchači ze Slovenska či Polska, kteří někdy hlediště zaplní i z více než jedné třetiny,“ vysvětluje dlouholetý dramaturg Parníku.

Letos pokračuje už osmým ročníkem. V předchozích ročnících se na něm objevily opravdové hvězdy, jakými bezesporu jsou Hiram Bullock, Richard Bona, Michael Landau nebo Scott Henderson. „Hlavními taháky podzimní části by měli být trumpetista Christian Scott a Dr. Lonnie Smith Trio,“ nahlíží Giertl do programové skladby.

Kromě festivalových vystoupení se posluchači mohou v nejbližší době těšit i na další opravdové taháky. „Ještě do letošních Vánoc by měl u nás Vláďa Mišík představit nové album a na konci listopadu do Ostravy dorazí česká pěvecká legenda Karel Kahovec,“ uzavírá Giertl.

>> Program podzimní části Ostrava Jazz Night

* 7. října – JoJo Mayer & Nerve (klub Fabric)

* 11. října – Scott Kinsey Group

* 21. října – Dr. Lonnie Smith Trio

* 25. října – Michael Landau Group

* 2. listopadu – Christian Scott