V současné době bychom ji ale marně hledali v České republice. Působí v kanadsko-čínském studiu Allied Architects v Šanghaji. Má už na svém kontě čestné uznání za urbanistický projekt na obnovu městečka Blatná po povodních v soutěži o Cenu Petra Parléře a další ocenění, z nichž je třeba vzpomenout třetí místo za návrh projektu Národní technické knihovny v Praze.

Čtvrtým rokem se plně mohla vžít do role architekta–designéra. „V Šanghaji mám krásnou práci. Navrhuji hotely, administrativní budovy. Co více jsem si mohla přát?“ vyznává se Vendula Šafářová, která ráda poslouchá hudbu různých žánrů, je vášnivou čtenářkou a se zájmem pozoruje a potkává lidi z celého světa.

Ve volných chvílích se věnuje také volné tvorbě, zejména kresbě. Počátkem letošního roku měla výstavu v ostravské Galerii Beseda. Ale s ukázkami designu a architektonických návrhů se už také mohla veřejnosti pochlubit v několika špičkových pražských výstavních síních. A jak se cítí v Šanghaji? „Je to přece jenom rozdíl, když odjíždíte z České republiky a žijete ve městě, které má skoro dvacet milionů obyvatel. Ale to velkoměsto žije, cítím se zde velmi spokojena,“ dodává Vendula Šafářová. Baví ji týmová práce, protože od ní si může na chvíli odskočit ke svým individuálním uměleckým zájmům.

„Sbírám cenné zkušenosti, nebylo by špatné, kdybych v budoucnu mohla být součástí studia věhlasného světového designéra či architekta a mohla tvořit právě v jeho týmu. Snad se to někdy podaří. Zkusit se to má,“ uvažuje nahlas velmi pracovitá, až workoholická architektka Vendula Šafářová. Už dnes se zařadila k předním autorům ve světě, kteří plynně a krásně „hovoří“ řečí designu a architektury.