Vernisáž, tedy slavnostní otevření výstavy, proběhla v úterý 22. března, expozice se skládá ze tří samostatných částí (světské motivy, sakrální motivy a malby), které prezentují tvorbu Maria Kotrby. Výstavní část věnovaná malbě Maria Kotrby bude k vidění pouze do 1. května 2022.

Marius Kotrba (1959–2011) je nepřehlédnutelnou osobností českého umění. Svým dílem vytvořil monumentální pomník poctivému sochařství, které je nadčasové svým prolínáním duchovních a fyzických energií v samotné plastice. Výstava představí jeho dílo s civilními a mezilidskými náměty i výraznou skupinu prací s duchovním obsahem. Marius Kotrba je také autorem mimořádných realizací ve veřejném prostoru a v neposlední řadě malířem, jehož médium obrazu provázelo během celé umělecké tvorby. Velký okamžik je název jeho klíčové sochy a současně symbol jeho osobnosti, života a lidského odkazu.

Dechová zkouška. Ilustrační foto.
Opilý řidič kličkoval vozidlem v ulicích Ostravy

„Marius Kotrba je naprosto mimořádnou osobností českého sochařství. Jeho sochy a plastiky můžeme obdivovat nejen v galerii, ale i ve veřejném prostoru Moravskoslezského kraje, například Sochu pro Ostravu v Husově sadu, anebo reliéf Svatá Hedvika na čelní zdi biskupství ostravsko-opavské diecéze v Ostravě. Marius Kotrba svou rozsáhlou tvorbou vytvořil skutečný pomník poctivé české sochařině,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.