DENÍK SLEDUJE

Nebýt toho, že se ve Slezské Středě po roce 1980 začala připravovat stavba nové telekomunikační budovy, mohl sedm set let starý zlatý poklad ještě klidně odpočívat v zemi. Se stavbou se ale tenkrát začalo, díky tomu mohou zlaté předměty nyní obdivovat i návštěvníci Ostravského muzea. Tyto exponáty byly z Polska přivezeny na výstavu Jan Lucemburský, král, který létal. Ta nyní vstupuje do své druhé etapy.

Právě poklad ze Slezské Středy, města na jihozápadě Polska nedaleko českých hranic, má být největším lákadlem výstavy, kterou prozatím zhlédlo na pět tisíc lidí. „Poklad vystavujeme poprvé v České republice jako celek, tedy všechno, co se našlo, s výjimkou mincí, protože těch bylo objeveno několik set,“ informoval Jacek Witecki z Národního muzea ve Vratislavi, který se o poklad stará téměř celou dobu od jeho nalezení.

Návštěvníci muzea si tak mohou prohlédnout šperky, jako náramek, prsteny, záušnice a luxusní sponu na plášť, ale především korunu pro královnu. Komu patřila, to se dnes přesně neví. Teorií je více. Jedna hovoří o koruně Elišky Přemyslovny, další navrhuje Elišku Rejčku, Blanku z Valois, první manželku Karla IV., nebo také českou a polskou královnu Violu Těšínskou. „Je to s otazníkem. I když nejvíce indicií ukazuje na to, že patřila Blance z Valois,“ míní hlavní kurátor výstavy v Ostravském muzeu David Majer.

Nalezené předměty jsou v Polsku celoročně vystavovány. Případně jeho části cestují všude možně po světových výstavách. „Předpokládáme, že poklad pochází z Prahy,“ míní Witecki. Bohatí židé ze Slezské Středy udržovali dobré kontakty s pražským dvorem krále Jana Lucemburského. Poklad se k nim podle všeho dostal do zástavy – výměnou za půjčky Karlu IV. Židé posléze poklad za pogromů ve středověku ukryli.

Už jste alespoň jednou navštívili unikátní výstavu o Janu Lucemburském v Ostravském muzeu?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Nově přivezeny jsou také dvě koruny jako součást pohřebních insignií. Jsou zapůjčeny z Pražského hradu – jde o korunu Přemysla Otakara II. a Rudolfa I. Habsburského zvaného Kaše, i s originální pohřební čepičkou. „Prý se stále cpal samými kašemi, byl to takový hypochondr, pořád se třepal, pořád byl nemocný, pořád mu něco chybělo, takže odtud je ta přezdívka Kaše,“ vysvětlila ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Celkem je v místnosti zvané Král diplomat vystaveno pět královských korun, které se vážou k české historii. Mezi vzácnými exponáty, které jsou na výstavě k vidění, je také relikviář svatého Simeona z dómské pokladnice v Cáchách nebo zlacená knižní vazba pro evangelium svatého Marka z Benátek.

Jmenované předměty jsou obsahem pouze jedné místnosti, kterou muzeum této mimořádné výstavě věnovalo. Další vzácné exponáty zabírají v podstatě všechny volné prostory muzea kromě těch, kde jsou stálé expozice. Lidé tam uvidí například originály listin a pečetí, zbraně, kolekci ražeb Jana Lucemburského, unikátní sochy a obrazy. Výstava je oficiální součástí oslav 700. výročí od nástupu lucemburské dynastie na český trůn. Muzeum muselo kvůli výstavě upravit výstavní prostory a splnit i náročné požadavky na bezpečnost exponátů. Výstava bude k vidění do 31. března.