Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského zahájí dnes v Domě kultury města Ostravy dvaačtyřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

Na programu úvodního koncertu, který je už beznadějně vyprodán, zazní Janáčkova Sinfonietta, symfonická báseň Ostrava Rudolfa Kubína a Koncert pro violoncello č. 1 Bohuslava Martinů, jehož sólový part odehraje violoncellista Petr Nouzovský.

Letošní ročník Janáčkova máje potrvá do 9. června a na devíti místech Moravskoslezského kraje nabídne celkem třiadvacet koncertů.

„Posluchači se mohou těšit na recitál vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty, opavského rodáka Lukáše Vondráčka, pěvecký galakoncert skvělého tenoristy Lawrence Brownleeho, vystoupení francouzské klavírní legendy Jeana-Philippa Collarda nebo americké vycházející klavírní hvězdy Andrewa von Oeyena a mnohé další," uvedl Jaromír Javůrek, ředitel MHF Janáčkův máj.

K TÉMATU

Festival nabídne mimořádné houslisty vedle Lukáše Vondráčka také Andreje Baranova z Ruska, který je rovněž vítězem Soutěže královny Alžběty v Bruselu, dále současného prezidenta festivalu Janáčkův máj Ivana Ženatého a Pavla Šporcla, ale i řadu dalších skvělých umělců.