Pomyslný pevný bod je již tradičně kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích s jeho krásnými a plně funkčními varhanami Rieger z roku 1930. V sobotu 5. června v 19 hodin vystoupí francouzský varhaník Thierry Eschaich, který je považován za jedinečnou osobnost současné hudby a je jedním z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své generace.

Zbytky původních varhan.
Restaurátoři vrátí hlučínským varhanám původní krásu. Bude to chtít ale milion

Jeho výjimečnost spočívá ve schopnosti improvizace, navíc se jako skladatel věnuje tvorbě filmové hudby. Na festivalu se představí ve všech svých podobách – zahraje barokní hudbu a představí svou Improvizační suitu.

V Ostravsko-opavské diecézi nalezneme další vzácné nástroje, které se postupně daří rekonstruovat. Mezi ně patří i varhany v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích a malý barokní nástroj v ostravském kostele sv. Václava.

Ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích byla novinářům představena expozice Man on the Moon a také nová podoba Světa civilizace, 2. června 2021 v Ostravě. Na místě je i replika (vlevo) skafandru prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga, která byl
Odhalená tajemství měsíce. V Ostravě lákají na unikátní expozici, podívejte se

I zde se uskuteční koncerty Janáčkova festivalu: v Kravařích 5. června od 17 hodin vystoupí polský varhaník Roman Perucki, v ostravském kostele se může již 4. června festivalové publikum těšit na tuzemského interpreta Petra Čecha, začátek je v 19.30 hodin.